Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koncert Tansmana poświęcony pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego

0
Podziel się:

Pamięci zmarłego w piątek jednego z najwybitniejszych współczesnych
kompozytorów Henryka Mikołaja Góreckiego poświęcony będzie środowy koncert Psalmów w ramach
odbywającego się w Łodzi VIII Międzynarodowego Festiwalu im. Aleksandra Tansmana - Tansman 2010.

Pamięci zmarłego w piątek jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Henryka Mikołaja Góreckiego poświęcony będzie środowy koncert Psalmów w ramach odbywającego się w Łodzi VIII Międzynarodowego Festiwalu im. Aleksandra Tansmana - Tansman 2010.

W 2002 roku Henryk Mikołaj Górecki - jako pierwszy polski artysta - odebrał w Łodzi Nagrodę Tansmana, przyznawaną najwybitniejszym twórcom kultury muzycznej. Po nim, uhonorowano tym wyróżnieniem Jerzego Maksymiuka, Jana Krenza i Elżbietę Chojnacką.

Dyrektor artystyczny Tansman 2010 Andrzej Wendland podkreśla, że Henryk Mikołaj Górecki związany był z festiwalem i bardzo cenił twórczość Tansmana, któremu miał poświęcić swoją niedokończoną IV Symfonię.

"Utwór miał być przeznaczony na wielką orkiestrę symfoniczną i dwa fortepiany i miał trwać około 40 minut. Niestety, nie zdążył tej symfonii zinstrumentować, ale wiem, że przyjaciołom grywał fragmenty tej kompozycji na fortepianie" - podkreślił Wendland.

W trakcie środowego koncertu w Filharmonii Łódzkiej zabrzmią "Psalmy" Tansmana i "Symfonia psalmów" Igora Strawińskiego, a także jeden z najbardziej znanych utworów zmarłego w miniony piątek Góreckiego - Amen op. 35 na chór mieszany.

W koncercie wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Kotli oraz brytyjski tenor James Oxley. Także sobotni, finałowy koncert Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego dedykowany będzie pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego.

Koncert Psalmów poprzedzi otwarcie wystawy "Andrzej Strumiłło. Malarstwo. Psalmy, Apokalipsa, obrazy nowe" w Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji zobaczyć będzie można m.in. kilkanaście obrazów z cyklu "Psalmy", trzy obrazy z cyklu "Apokalipsa" z 1993 roku oraz najnowsze prace artysty z lat 2009-2010. Wystawę uzupełniają dwie rzeźby Strumiłły.

Międzynarodowy Festiwal i Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana odbywa się w cyklu dwuletnim od 1996 roku. W każdej edycji o nagrody ubiegają się artyści innej dziedziny związanej z muzyką. W konkursie brali już udział m.in. wiolonczeliści, skrzypkowie, gitarzyści oraz kompozytorzy, którym poświęcona jest także tegoroczna impreza.

Aleksander Tansman - polski kompozytor pochodzenia żydowskiego - urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Koncertował na całym świecie. Zmarł w Paryżu w 1986 roku. (PAP)

szu/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)