Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konferencja Ministerialna OECD m.in. o polskiej konkurencyjności

0
Podziel się:

Wykorzystanie doświadczeń Polski we wzmacnianiu konkurencji gospodarek
krajów Azji zachodniej i państw Partnerstwa Wschodniego było jednym z tematów omawianych w ramach
Konferencji Ministerialnej OECD Eurazja, która odbywała się czwartek i piątek w Warszawie.

Wykorzystanie doświadczeń Polski we wzmacnianiu konkurencji gospodarek krajów Azji zachodniej i państw Partnerstwa Wschodniego było jednym z tematów omawianych w ramach Konferencji Ministerialnej OECD Eurazja, która odbywała się czwartek i piątek w Warszawie.

Do Polski z tej okazji przyjechali m.in. wicepremier i minister ds. energii Gruzji Kakha Kaladze, wicepremier Kazachstanu Yerbol Orynbayew, wicepremier Kirgizji Djoormat Otorbayew, wicepremier i minister gospodarki Mołdawii Valeriu Lazar, wicepremier Tadżykistanu Matlubkhona Dawlatowa, minister gospodarki Afganistanu Abdul Hadi Arghandiwal, a także reprezentanci wielu innych państw oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Na konferencji prasowej po obradach wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński mówił, że jednym z najważniejszych wyzwań we współczesnym świecie jest utrzymanie konkurencyjności. Podkreślał, że jest to nowa forma odpowiedzi na globalizację i zagrożenia, które dotykają dziś wiele państw.

Przekonywał, że obowiązkiem Polski jest dzielenie się swoimi doświadczeniami procesów transformacji ustrojowej, a także budowy aktywnego społeczeństwa. Jak mówił, Polska może przekazywać m.in. swoje doświadczenia w obszarze budowania instytucji pobudzających np. małą i średnią przedsiębiorczość.

Również wicepremier Kazachstanu podkreślał, że spotkanie, które zostało zorganizowane w Warszawie, było okazją do omówienia doświadczeń polskich we wzmacnianiu dialogu regionalnego.

Poinformował, że ministrowie uchwalili deklarację, która mówi m.in. o dostępie do finansów i kapitału ludzkiego, a także wadze prywatnego sektora w budowaniu konkurencyjnej gospodarki.

W efekcie Konferencji Ministerialnej OECD mają powstać "okrągłe stoły na rzecz konkurencyjności" w regionach euroazjatyckim, Europy Wschodniej, a także Azji Środkowo-Wschodniej oraz krajów Kaukazu.

Jak mówił zastępca sekretarza generalnego OECD Richard Boucher, dzięki temu kraje, które zechcą dołączyć do inicjatywy, będą mogły się spotykać, uczyć od siebie i omawiać często wspólne problemy. OECD ze swojej strony będzie przedstawiało rekomendacje dotyczące polityk poszczególnych państw. Teraz takie raporty powstają, ale w odniesieniu do 34 krajów wysokorozwiniętych, które należą do organizacji.

Boucher zwracał uwagę, że Polska w ciągu ostatnich 20 lat przebudowywała swoje instytucje i przyjmowała nowe rozwiązania. Mówił, że np. w Stanach Zjednoczonych nie ma tak świeżych doświadczeń, a co za tym idzie ludzi, którzy mogą się dzielić praktyczną wiedzą.

Jak podkreślił zastępca sekretarza generalnego OECD, liczby świadczą o tym, że nasza gospodarka radzi sobie teraz dobrze, ale mogła by być jeszcze bardziej konkurencyjna. Przypomniał, że w zeszłym roku OECD przedstawiło raport dotyczący naszego kraju, w którym znalazły się rekomendacje dla władz. W raporcie podano m.in., że polski rząd powinien szybko wskazać nowe działania, by ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do mniej więcej 2 proc. PKB w 2013 roku. Poza dalszą konsolidacją finansów publicznych organizacja radziła też likwidację przywilejów, zwolnień i ulg podatkowych. (PAP)

stk/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)