Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopalnia Konin SA uruchomiła nowa odkrywkę węgla

0
Podziel się:

Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" (KWB) w Kleczewie (Wielkopolska)
rozpoczęła działalność wydobywczą w nowej odkrywce Tomisławice w gminie Wierzbinek - poinformowała
we wtorek PAP rzeczniczka KWB Ewa Galantkiewicz. Uruchomieniu odkrywki sprzeciwia się Greenpeace.

Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" (KWB) w Kleczewie (Wielkopolska) rozpoczęła działalność wydobywczą w nowej odkrywce Tomisławice w gminie Wierzbinek - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka KWB Ewa Galantkiewicz. Uruchomieniu odkrywki sprzeciwia się Greenpeace.

Według niej, pierwsza partia węgla z Tomisławic trafi do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA w przyszłym roku. Zakończenie eksploatacji nowej odkrywki, której zasoby oszacowano na 41 mln ton, planowane jest na 2030 rok.

Odkrywka Tomisławice jest dziesiątą w historii KWB. Jej ciąg nadkładowy, zdejmujący warstwy ziemi i minerałów znajdujących się nad węglem, składa się z wielonaczyniowej koparki kołowej, zwałowarki oraz przenośników taśmowych. Łączna długość przenośników wynosi ponad 3,5 kilometra. Zdjęty nadkład wywożony jest w inne miejsca.

Pracę w nowej odkrywce znalazło ponad 100 osób. Według Galantkiewicz, po zamontowaniu i uruchomieniu kolejnych maszyn, KWB zatrudni docelowo kilkuset pracowników.

Tymczasem ekolodzy z Greenpeace uważają, że otwarcie odkrywki wpłynie destrukcyjnie na Jezioro Gopło i jego okolice, które są objęte ochroną jako obszar Natura 2000. Według nich, to jedna z najcenniejszych w Europie ostoja ptaków wodnych i błotnych.

"Decyzja o otwarciu odkrywki została podjęta zbyt pochopnie, sprawę możliwych naruszeń dyrektyw Ptasiej i Siedliskowej bada Komisja Europejska oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa kampanii Greenpeace Klimat i Energia Katarzyna Guzek.

Podkreśliła, że ekolodzy sprzeciwiają się uruchomieniu odkrywki ze względu na zagrożenie dla unikalnego ekosystemu Gopła, obawiają się też w przyszłości utraty pracy z powodu ograniczenia turystyki w regionie. Ekolodzy zwracają też uwagę, że eksploatacja odkrywki i spalenie wydobytego z niej węgla doprowadzi do emisji milionów ton CO2. "Jest to sprzeczne z dążeniami krajów UE, które zmierzają do redukcji CO2" - dodała Guzek.

Prezes KWB Sławomir Mazurek zapewnił podczas uruchomienia inwestycji, że budowa była prowadzona zgodnie z rygorystycznymi wymogami prawnymi. "Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy wpływowi odkrywki na otoczenie. Cały czas prowadzony jest monitoring przyrodniczy. Jesteśmy pewni, że nasza działalność górnicza nie zagraża otoczeniu kopalni, zwłaszcza Jezioru Gopło" - podkreślił.

Według kopalni, na każdym z etapów wydawania decyzji stwierdzano, że budowa odkrywki jest uzasadniona i nie zagrozi środowisku. Obaw ekologów z Greenpeace nie potwierdzają ekspertyzy hydrogeologiczne, w tym Państwowego Instytutu Geologicznego.

KWB podkreśla, że decyzja wójta gminy Wierzbinek była wcześniej szeroko konsultowana z mieszkańcami, a cały proces koncesyjny był zgodny z prawem geologicznym i górniczym oraz przepisami z zakresu ochrony środowiska. (PAP)

zak/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)