Notowania

śmierć kim dzong ila
19.12.2011 14:36

Korea Płn. po śmierci Kim Dzong Ila. Co dalej z reżimem?

Eksperci podkreślają, że trudno przewidzieć, jaki kurs obierze obecnie Korea Północna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Świat spogląda na Koreę Płn. po śmierci jej przywódcy Kim Dzong Ila z ostrożnym optymizmem, widząc zarówno możliwość destabilizacji w regionie podczas przejmowania władzy przez jego syna, jak i okazję do nowego dyplomatycznego startu - pisze agencja AP.

Agencja zwraca uwagę, że dotychczas postępowanie Korei Płn. było _ notorycznie nieobliczalne _, więc trudno przewidzieć, jaki kurs kraj ten obierze obecnie.

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague przekazał Phenianowi kondolencje, ale też podkreślił, że objęcie przywództwa przez Kim Dzong Una, najmłodszego syna zmarłego, _ może być punktem zwrotnym dla Korei Północnej. _ [na zdjęciu z ojcem]

Hague wyraził nadzieję, że nowe kierownictwo zorientuje się, iż współdziałanie ze wspólnotą międzynarodową _ otwiera najlepsze perspektywy poprawy życia zwykłych ludzi w Korei Północnej _. W oświadczeniu wydanym w związku ze śmiercią Kim Dzong Ila Hague wezwał też Phenian do wznowienia międzynarodowych rozmów na temat jego programu nuklearnego.

Zobacz, jak Kim Dzong Il pojawił się wspólnie z Kim Dzong Unem na paradzie (RT,. ang):

Także rzecznik niemieckiego MSZ Dirk Augustin wyraził opinię, że w Korei Północnej może dojść do zmian. _ - Mamy wobec Korei Północnej jednoznaczne żądania _ - dodał, wymieniając poniechanie przez Phenian programu nuklearnego, poprawę katastrofalnej sytuacji ludności oraz przeprowadzenie reform gospodarczych i politycznych.

Szef dyplomacji francuskiej Alain Juppe wyraził nadzieję, że _ pewnego dnia naród Korei Północnej będzie mógł odzyskać swoją wolność _ po śmierci Kim Dzong Ila, który rządził krajem od 1994 roku. W reakcji na informację o _ najszczerszych kondolencjach _, przekazanych Phenianowi przez władze chińskie,

Juppe oświadczył, że takiego smutku _ nie podziela _. - _ Śmierć człowieka nigdy nie sprawia radości, ale cierpienie narodu mnie zasmuca; to jest ważne _ - podkreślił szef francuskiej dyplomacji w Bordeaux.

Zaznaczył, że francuskie władze będą _ bardzo uważnie przyglądać się konsekwencjom sukcesji _ w Korei Północnej. Podkreślił, że Korea Północna jest _ reżimem całkowicie zamkniętym. - Jednym z ostatnich w świecie reżimów komunistycznych _, który w dodatku posiada broń atomową. _ Z tego powodu jesteśmy czujni _ - dodał.

Juppe zaznaczył, że _ dialog z Koreą Północną odnotowuje wzloty i upadki _, ale należy go kontynuować, aby _ Korea Północna wyrzekła się broni atomowej _.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt napisał na Twitterze: _ Śmierć dyktatora zawsze oznacza czas niepewności dla dyktatury. A Korea Północna jest najcięższą dyktaturą naszych czasów _.

Na wiadomość o śmierci Kim Dzong Ila Korea Południowa postawiła swe wojska w stan pogotowia, a prezydent Li Miung Bak zwołał posiedzenie rady bezpieczeństwa narodowego.

Biały Dom poinformował, że jest w stałym kontakcie z Tokio i Seulem oraz podkreślił zainteresowanie Stanów Zjednoczonych stabilnością na Półwyspie Koreańskim i troskę o bezpieczeństwo Korei Południowej.

Kierownictwo chińskie wydało oświadczenie, w którym wyrażono przekonanie, że _ naród północnokoreański zgodnie z wolą Kim Dzong Ila zjednoczy się wokół Partii Pracy Korei i pod przewodnictwem Kim Dzong Una zmieni swój ból w siłę _.

AP odnotowuje, że Chiny od dawna starały się przekonać Koreę Północną do reform gospodarczych i że śmierć Kim Dzong Ila daje nadzieję, iż Phenian zacznie teraz słuchać tych rad.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wyraził przekonanie, że śmierć Kim Dzong Ila, która - jak zaznaczył - jest wielką stratą dla narodu północnokoreańskiego, nie odbije się na rozwoju przyjaznych stosunków między Koreą Północną a Rosją.

Czytaj więcej o sytuacji wokół Korei Północnej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t82331.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;pracuje;nad;wzbogaceniem;uranu,46,0,978734.html) Korea Północna: Każdy ma prawo do atomu Korea Północna oświadczyła, że osiąga postępy w pracach nad wzbogacaniem uranu i budową reaktora lekkowodnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t78554.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielu;milionom;ludzi;w;korei;polnocnej;grozi;glod,47,0,945455.html) Dostają teraz 200 gramów i muszą przeżyć Po tegorocznych żniwach okazało się, że brakuje około miliona ton zboża.
Tagi: śmierć kim dzong ila, Korea Północna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz