Notowania

atom
19.04.2013 11:20

Korea Południowa będzie produkować paliwo nuklearne?

USA i Korea Płd. negocjują nowe porozumienie o współpracy nuklearnej, które będzie miało konsekwencje dla konfliktu z Koreą Płn. i szerszego planu prezydenta Baracka Obamy dotyczącego nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rex Features/East News)

USA i Korea Płd. negocjują nowe porozumienie o współpracy nuklearnej, które będzie miało konsekwencje dla konfliktu z Koreą Płn. i szerszego planu prezydenta Baracka Obamy dotyczącego nierozprzestrzeniania broni jądrowej - pisze _ New York Times _.

_ W ramach tego porozumienia południowokoreański rząd zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o zgodę na program wzbogacania uranu i przetwarzania paliwa nuklearnego kupowanego od USA _ - podaje _ NYT _.

_ Technologia, która - jak zaznacza nowojorki dziennik w komentarzu redakcyjnym - jest zakazana w obecnym porozumieniu, pozwoliłaby Korei Płd. na produkowanie jej własnego paliwa nuklearnego i zbliżałaby ją do produkcji broni nuklearnej _. Gazeta podkreśla, że _ udzielenie takiej zgody byłoby poważnym błędem _.

_ NYT _ przypomina, że amerykańsko-południowokoreańskie porozumienie zostało wynegocjowane po raz pierwszy w 1974 r. i wygasa w 2014 r. _ Dzięki tej umowie posiadająca niewielkie zasoby naturalne Korea Płd. stała się szóstym największym producentem energii jądrowej _ - wskazuje dziennik. _ Przemysł energetyki jądrowej twierdzi, że Korei Płd. brakuje miejsca na magazynowanie zużytych prętów paliwowych z 21 reaktorów i że Seul chce przerobić pręty do ponownego użycia jako paliwo _ - dodaje.

_ NYT _ podkreśla, że _ pozwolenie Korei Płd. na produkcję paliwa nuklearnego spowoduje, iż Stanom Zjednoczonym jeszcze trudniej będzie w sposób wiarygodny działać na rzecz niedopuszczenia do militarnych programów nuklearnych w Korei Płn. i Iranie _.

_ Taka decyzja - zdaniem gazety - dałaby również Japonii impuls do rozwoju broni nuklearnej _. _ NYT _ przypomina, że od 1988 r. Tokio ma zgodę Waszyngtonu na _ przetwarzanie paliwa do celów energetycznych i rozważa, czy otworzyć nowe zakłady, które mogłyby wyprodukować wystarczająco dużo plutonu do skonstruowania 1000-2000 bomb rocznie _.

_ NYT _ przypomina, że amerykański sekretarz stanu John Kerry omawiał kwestie nowego porozumienia nuklearnego z Koreą Płd. w zeszłym tygodniu w Seulu. _ Amerykańskie władze wyraziły nadzieję, że obie strony osiągną porozumienie zgodnie z celami dotyczącymi nierozprzestrzeniania _ broni jądrowej - pisze nowojorska gazeta. I dodaje przy tym, że Obama _ pominął te cele, kiedy w 2008 r. poparł porozumienie, które pozwala Indiom na przetwarzanie plutonu i wzbogacanie uranu _.

_ Stany Zjednoczone powinny pomóc Korei Płd. rozwiązać jej problem z prętami paliwowymi, jednak udzielenie jej zgody na wytwarzanie własnego paliwa nuklearnego osłabiłoby bezpieczeństwo międzynarodowe _ - podsumowuje _ NYT _.

Czytaj więcej w Money.pl
USA: Korea nie ma rakiet nuklearnych W ostatnim czasie Korea Północna znacznie zwiększyła natężenie swej kampanii propagandowej przeciwko Stanom Zjednoczonym.
Potencjał nuklearny Korei wielką niewiadomą Część ekspertów sądzi, że Phenian jest już w stanie zaatakować Japonię i Koreę Południową.
Dziś świętują, a kiedy zaatakują? Świat czeka w napięciu Korea Północna obchodzi rocznicę urodzin Kim Ir Sena. Eksperci twierdzą, że może to być pretekstem do odpalenia rakiet.
Tagi: atom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz