Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Pierwszy akt oskarżenia w tzw. aferze złomowej

0
Podziel się:

Złom niewiadomego pochodzenia wartości 71 mln
zł wprowadzili do obrotu przedsiębiorcy działający w łańcuchu 70,
głównie małopolskich, spółek. Akt oskarżenia przeciwko 22 osobom w
tej sprawie skierowała w piątek do sądu krakowska prokuratura -
poinformował w piątek PAP zastępca szefa Prokuratury Okręgowej
Krzysztof Urbaniak.

Złom niewiadomego pochodzenia wartości 71 mln zł wprowadzili do obrotu przedsiębiorcy działający w łańcuchu 70, głównie małopolskich, spółek. Akt oskarżenia przeciwko 22 osobom w tej sprawie skierowała w piątek do sądu krakowska prokuratura - poinformował w piątek PAP zastępca szefa Prokuratury Okręgowej Krzysztof Urbaniak.

Jest to pierwszy w Polsce akt oskarżenia w sprawie tzw. afery złomowej. W kraju toczy się jeszcze sześć podobnych postępowań. Wszystkie koordynowane są przez Prokuraturę Krajową. Krakowscy prokuratorzy mają nadzieję, że ich ustalenia dotyczące mechanizmu przestępstwa i struktury organizacyjnej pomocne okażą się dla innych postępowań. Tym bardziej, że - jak podkreślił prok. Urbaniak - 14 oskarżonych osób potwierdziło zarzuty prokuratury i przyznało się do winy.

Jak wynika z ustaleń prokuratury, fikcyjny obrót złomem nielegalnego pochodzenia nie służył praniu brudnych pieniędzy, ale legalizacji kupowanego bez faktur złomu.

W procederze uczestniczyło 70 spółek, z których około 30 proc. legalnie prowadziło inną działalność gospodarczą. Pozostałe służyły tylko do wystawiania faktur, ukrywających nielegalne pochodzenie złomu. Całość koordynowała jedna krakowska spółka. Prokuraturze nie udało się jeszcze ustalić, skąd pochodził legalizowany w spółkach złom.

Do rozruchu biznesu, który generował coraz większe zyski, posłużył milion złotych, przywieziony do Krakowa ze Śląska przez Jacka S. Dzięki tym pieniądzom możliwy był zakup pierwszej partii złomu.

Na trop sprawy organy ścigania trafiły dzięki zawiadomieniu jednej z firm, której nie zapłacono za dostarczony złom, oraz dzięki informacji Głównego Inspektora Informacji Finansowej. Wskazywał on na duży przepływ środków finansowych na koncie jednej ze złomowych spółek.

W krakowskim śledztwie siedem kolejnych podejrzanych osób poszukiwanych jest listami gończymi.

Osobne postępowania w sprawie obrotu złomem, dotyczące kwestii podatkowych, prowadzą urzędy kontroli skarbowej. (PAP)

hp/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)