Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraszewski: rząd wybrał najlepszy wariant gospodarki odpadami

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje po konferencji prasowej Kraszewskiego
#

# dochodzą informacje po konferencji prasowej Kraszewskiego #

20.10. Warszawa (PAP) - Rząd wybrał najlepszy wariant gospodarki odpadami komunalnymi - powiedział w środę PAP minister środowiska Andrzej Kraszewski. Obowiązki właścicieli nieruchomości w tym zakresie mają przejąć gminy. Kraszewski chce, by zmiany weszły w życie 1 stycznia 2011 r.

Obecnie właściciele nieruchomości sami podpisują z firmami umowę na wywóz śmieci.

Kraszewski powiedział PAP, że rząd rozpatrywał trzy warianty gospodarki odpadami w gminach i wybrał, w jego ocenie najlepszy - przejęcie własności odpadów przez samorząd. Dwa pozostałe - pozostawienie obecnego systemu, gdy właściciele nieruchomości sami podpisują umowy z firmami wywożącymi odpady i mieszany - dający wybór gminom, czy pozostawiają obecny system czy też przejmują odpady od właścicieli, nie znalazły poparcia.

"Mieszany system spowodowałby, że te gminy, które nie przejęłyby własności odpadów, nie wykorzystałyby całej infrastruktury i instalacji, które powstaną. "Jak można skorzystać z systemu zbudowanego przez gminę, jeśli gmina nie ma możliwości wymuszenia na przedsiębiorcy, który odbiera śmieci od właścicieli nieruchomości, żeby śmieci trafiły właśnie do tej sortowni, którą zbudowała gmina?" - powiedział Kraszewski. "Ten system gospodarki odpadami byłby ustanowiony, ale by nie działał" - dodał.

W środę w trakcie czatu z internautami Serwisu Samorządowego PAP Kraszewski zadeklarował, że uczyni wszystko, by zmieniona ustawa zaczęła obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r.

"Premier zażyczył sobie, by w bardzo krótkim czasie powstała ustawa, by jeszcze w tym roku mogła być uchwalona przez parlament i mogła obowiązywać od początku następnego roku" - powiedział Kraszewski na konferencji prasowej.

"Nie oznacza to, że nie będzie vacatio legis, bo dotychczasowe umowy i sprawy związane z dotychczasowym sposobem działania gmin, będą musiały być rozwiązane w sposób cywilizowany" - dodał. Zaznaczył, że osobiście będzie uczestniczył w pracach parlamentarnych nad tą ustawą. "Nie pozwolę tu czegokolwiek zepsuć" - zadeklarował minister.

W jego ocenie od nowego roku zacznie zwiększać się ilość odpadów trafiających do systemu. "Wszyscy ci, którzy pracują w systemie będą mieli zajęcie" - powiedział. Dodał, że resort przewiduje "hojny strumień środków pomocowych" na budowę instalacji zagospodarowania odpadów, jednak środki będą przyznawane na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy".

Kraszewski powiedział, że po wprowadzeniu nowego systemu nie będzie się opłacało wyrzucać śmieci do lasu. "Nie będzie się opłacało, bo jeśli zapłaciłem, to mam swój pojemnik i raz na dwa tygodnie przyjeżdża śmieciarka i zabierze moje śmieci. Jeżeli każdy z nas zapłaci, to będzie żądał wywiezienia opadów" - mówił minister na konferencji.

"Obecnie najtańszy sposób zagospodarowania odpadów, to zapakować je w worek, cichcem wywieźć do lasu i tam wyrzucić, gdy nikt nie patrzy. Nieco drożej jest zdeponować go na tanim składowisku, którego operator wie, że nie spełnia norm unijnych i za każdą cenę przyjmie odpady. Każdy inny sposób zagospodarowania odpadów jest droższy, więc docelowo porządny sposób zagospodarowani odpadów będzie musiał kosztować więcej i tego nie unikniemy" - podkreślił Kraszewski.

Dodał, że nowe rozwiązania zdejmą marże, którymi "teraz w nieuzasadniony sposób cieszą się przedsiębiorcy, tylko za transport, bo większość z nich nigdy nie pokusi się o wybudowanie infrastruktury odpadowej".

"Gdy Warszawa przejmie odpady, mieszkańcy będą płacili mniej, jednak, gdy powstaną nowe sortownie i spalarnie to będzie musiało być rekompensowane i taki system będzie nieco droższy. Myślę jednak, że wzrost tych cen nie będzie taki, który w sposób szczególny będzie odczuwalny dla mieszkańców" - powiedział minister dziennikarzom.

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez rząd, gminy przejmą własność nad odpadami i będą pobierały od właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami. Uwzględni ona koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów. Gminy w przetargu będą wyłaniać firmy, które odbiorą odpady od właścicieli. Samorządy gmin stworzą regiony gospodarki odpadami komunalnymi i będą zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji.

Ustawowe przejęcie obowiązku zagospodarowania odpadów od właścicieli nieruchomości dotyczyć będzie jedynie gospodarstw domowych - poinformował Kraszewski. Przejęcie obowiązku od przedsiębiorców, którzy są właścicielami nieruchomości będzie zależało od decyzji gminy.

Zmiany mają umożliwić Polsce osiągnięcie określonych w prawie UE poziomów odzysku i recyklingu odpadów komunalnych oraz redukcji odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i kierowanych na składowiska.(PAP)

ago/ aop/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)