Notowania

policjanci
10.02.2010 21:17

KSP: zmarł policjant ugodzony nożem na przystanku

# dochodzi informacja o ogłoszeniu żałoby w stołecznej policji #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o ogłoszeniu żałoby w stołecznej policji #

10.02. Warszawa (PAP) - Zmarł policjant, który został kilkakrotnie ugodzony nożem na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli. 18-letni sprawca został zatrzymany. Prawdopodobnie w czwartek usłyszy zarzut. W związku ze śmiercią policjanta, w Komendzie Stołecznej Policji ogłoszono żałobę.

Do tragicznego zdarzenia doszło w środę po godz. 10 na przystanku tramwajowym przy ul. Połczyńskiej.

"Według relacji świadków, gdy na przystanek podjechał tramwaj, jeden ze stojących przy wiacie mężczyzn rzucił koszem na śmieci w wagon. Na jego zachowanie natychmiast zareagował wychodzący z tramwaju pasażer - jak się później okazało, 42-letni policjant z wydziału wywiadowczo-patrolowego stołecznej komendy, asp. Andrzej Struj" - poinformowała PAP Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Jak dodała, policjant został zaatakowany przez mężczyznę i zraniony nożem. Na miejsce natychmiast wezwano karetkę pogotowia, jednak funkcjonariusza nie udało się uratować - zmarł w szpitalu.

"Rysopis sprawcy natychmiast został przekazany wszystkim załogom policji. Kilka minut później napastnika zatrzymał zastępca komendanta rejonowego policji na Ochocie" - dodał Kędzierzawska.

Napastnikiem okazało się 18-letni Mateusz N., miał pół promila alkoholu we krwi. Mężczyzna już wcześniej był notowany przez policję. Ostatnio zatrzymywano go za rozbój, udział w bójce i uszkodzenie wiaty przystankowej.

Funkcjonariusz miał 15 lat służby. Tramwajem jechał po cywilnemu - był na urlopie.

"Komendant Stołeczny Policji wystąpi do prezydenta z wnioskiem o nadanie mu odznaczenia Krzyż Zasługi za Dzielność, wystąpi również z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o pośmiertne nadanie mu wyższego stopnia oraz złotej odznaki +Zasłużony Policjant+" - dodała Kędzierzawska.

Szef stołecznej policji ogłosił także żałobę w podległej mu jednostce. Czarne wstęgi będą przypięte m.in. do radiowozów.

Po południu Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Lech Kaczyński podjął już decyzję o pośmiertnym odznaczeniu zmarłego policjanta Krzyżem Zasługi za Dzielność.

Jak podaje na stronach internetowych prezydencka kancelaria, odznaczenie to, ustanowione w 1928 r., nadawane jest policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom ABW, AW, SG, SP za czyny dokonane z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Sprawę bada już wolska prokuratura rejonowa. Prawdopodobnie w czwartek 18-latek usłyszy zarzut. Nie potwierdziły się wcześniejsze informacje świadków, że w szamotaninie brał udział jeszcze jeden mężczyzna. (PAP)

pru/ eaw/ itm/ gma/

Tagi: policjanci, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz