Notowania

Kto zastąpi Barroso? Będzie specjany szczyt UE

Nowy szef Komisji Europejskiej prawdopodobnie zostanie wybrany w lipcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Najprawdopodobniej w lipcu zorganizowany zostanie dodatkowy szczyt UE, poświęcony sprawom instytucjonalnym i wyborowi nowego szefa Komisji Europejskiej.

- _ Nie jest to jeszcze przesądzone, ale taki pomysł jest poważnie rozważany _ dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Radzie UE. Taki dodatkowy szczyt zorganizowano latem w 2004 roku, by wybrać obecnego szefa KE Jose Manuela Barroso.

Powody ewentualnego zwołania dodatkowego spotkania przywódców państw UE są dwa. Po pierwsze chodzi o to, by tej ważnej i delikatnej kwestii nie oddawać w ręce osłabionego sytuacją wewnętrzną w Czechach czeskiego przewodnictwa UE. W lipcu przewodnictwo obejmie już Szwecja.

Początkowo planowano, że wyboru nowego szefa Komisji Europejskiej przywódcy dokonają na regularnym szczycie 19-20 czerwca, jeszcze za czeskiego przewodnictwa. Teraz nie wiadomo nawet, kto będzie przewodniczył temu szczytowi: prezydent Vaclav Klaus czy nowy premier.

Dlatego szczyt czerwcowy będzie mieć zapewne _ program minimum _. W Brukseli dyplomaci nie ukrywają, że czeskie przewodnictwo jest jednym z najsłabszych w ostatnich latach. _ - Najlepiej wypadła im wystawa Entropa (poświęcona stereotypom 27 państw UE) _ - ironizował jeden z unijnych dyplomatów.

Drugi powód zorganizowania dodatkowego szczytu w lipcu to wybory do Parlamentu Europejskiego, które w różnych krajach odbędą się między 4 a 7 czerwca. Przełożenie wyboru szefa KE na lipiec da więcej czasu na konsultacje polityczne w sprawie tego stanowiska, które powinno odzwierciedlać wyniki wyborów. PE będzie bowiem musiał zatwierdzić przewodniczącego KE i dlatego powinien on reprezentować zwycięska rodzinę polityczną.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: unia europejska, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz