Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Las Palmas chce wraz z Gdańskiem zostać stolicą kultury

0
Podziel się

Las Palmas, stolica hiszpańskiej wyspy Gran Canaria i największe miasto
Wysp Kanaryjskich, kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, stawiając na współpracę z
Gdańskiem - ogłosił w piątek burmistrz Las Palmas Jeronimo Saavedra.

bEiqYgMR

Las Palmas, stolica hiszpańskiej wyspy Gran Canaria i największe miasto Wysp Kanaryjskich, kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, stawiając na współpracę z Gdańskiem - ogłosił w piątek burmistrz Las Palmas Jeronimo Saavedra.

W 2016 roku rolę Europejskiej Stolicy Kultury będą pełniły miasta z dwóch krajów: Polski i Hiszpanii. Władze Las Palmas już zaczęły nawiązywać kontakty z Gdańskiem, by wspólnie zbudować strategiczny sojusz w walce o ten tytuł. Wcześniej taki sojusz oferowała Gdańskowi Kordoba.

"Jest to forma wyróżnienia dla nas, że władze Las Palmas widzą w Gdańsku potencjał do współpracy. Cieszy nas to, ale jednocześnie nie zamierzamy ograniczać naszych kontaktów tylko do jednego miasta. Współpracujemy już z San Sebastian, będzie współpraca z Kordobą. Chcielibyśmy wymieniać doświadczenia także z Barceloną" - powiedział PAP dyrektor Biura Gdańsk Europejska Stolicy Kultury 2016 Kandydat, Romuald Pokojski.

bEiqYgMT

Konkurencja do prestiżowego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury jest ogromna. Ubiega się o niego wiele miast polskich i hiszpańskich. Gdańsk ruszył do wyścigu pod hasłem: "Wolność kultury, kultura wolności".

Według władz Las Palmas, stolica Gran Canarii i Gdańsk mają wiele wspólnego: oba są miastami portowymi, na Wyspy Kanaryjskie przyjeżdża coraz więcej turystów z Polski, a polska obecność na archipelagu już wkrótce będzie bardziej widoczna w związku z obchodami 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Pierwsza selekcja kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 nastąpi pod koniec 2010 roku. Na początku 2011 roku powinni być znani finaliści. Prestiżowy tytuł nadaje Komisja Europejska. Dla wyróżnionych miast to szansa na duże profity: reklamę, rozwój turystyki i wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.

Grażyna Opińska (PAP)

bEiqYgMZ

opi/ awl/ ro/ rop/ hes/ jra/

bEiqYgNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)