Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewica wzywa ministra do dymisji. Za czarne skrzynki

0
Podziel się:

SLD oskarża ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego o parcie na szkło.

Lewica wzywa ministra do dymisji. Za czarne skrzynki
(PAP/Jacek Bednarczyk)

[aktualizacja 15:04]

Wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska uważa, że minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który odsłuchiwał nagrania z czarnych skrzynek samolotów, powinien podać się do dymisji. Jeśli tego nie zrobi, wówczas - w jej opinii - powinien zostać zdymisjonowany przez premiera.

Kwiatkowski zapoznawał się w Instytucie Ekspertyz Sądowychz metodami badań nagrań czarnych skrzynek samolotów. Odsłuchał nagranie; jak wyjaśniał był to materiał poglądowy, a nie dowód w śledztwie ws. katastrofy Tu-154M.

Wiceszefowa SLD powiedziała, że jeśli prawdą jest, iż nie było zgody na to, by Kwiatkowski odsłuchiwał zapisy czarnych skrzynek, wówczas minister uczynił to jako osoba nieuprawniona i tym samym przekroczył swe uprawnienia.

_ - Poza tym myślę, że jego parcie na szkło jest po prostu nieprzyzwoite. Sądzę, że kto jak kto, ale właśnie minister sprawiedliwości powinien w sposób szczególny dbać o to, żeby przestrzegać standardów w procedurze karnej, a szczególnie przy tego rodzaju, czy przy tym konkretnym śledztwie, wykazać się szczególną starannością _ - dodała Piekarska.

W jej opinii, zachowanie Kwiatkowskiego _ wynikało być może z niefrasobliwości _, ale - jak zaznaczyła - _ za niefrasobliwość w polityce płaci się stanowiskiem _.

Platforma Obywatelska nie widzi powodów do dymisji ministra sprawiedliwości. Rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz podkreśla, że wnioski opozycji są zbyt daleko idące. Zachowania ministra określa natomiast jako niezręczność.

Wyjaśnień w tej sprawie zażądała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Śledczy wysłali pismo do krakowskiego Instytutu Ekspertyz z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego minister słuchał materiałów objętych tajemnicą śledztwa.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważa, że Kwiatkowski nie ponosi winy za sytuację z odsłuchiwaniem nagrań z czarnych skrzynek. Schetyna nie zazdrości jednak Kwiatkowskiemu. Jego zdaniem, szef resortu sprawiedliwości znalazł się w specyficznej sytuacji.

Zdaniem Schetyny, sprawy Kwiatkowskiego nie ma. - _ Nie powinniśmy przesadzać i stawiać wszystkiego na głowie _ - powiedział marszałek Sejmu. Dodał, że wszystkim zależy, aby śledztwo smoleńskie przebiegało bardzo sprawnie.

_ - Ja na jego miejscu podałabym się do dymisji, nawet jeśli nie był to jego błąd, a wynikało to właśnie z niefrasobliwości i ktoś mu to podał do odsłuchu. Jeżeli nie zrobi tego sam pan minister, to uważam, że powinien go zdymisjonować pan premier Donald Tusk. Tym bardziej, że już kiedyś ministra - uważam za zdecydowanie mniejsze przewinienie, jeżeli w ogóle można to tak określić - zwolnił _ - powiedziała wiceszefowa Sojuszu. Chodzi o ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, który na początku ubiegłego roku podał się do dymisji po samobójstwie w więzieniu jednego z porywaczy Krzysztofa Olewnika.

Dziennikarze wraz z Kwiatkowskim wysłuchali nagrania z rejestratora. Była to rozmowa wieży w Mińsku z - jak to określono - _ nie naszym _ samolotem oraz szum w kabinie pilotów.

Później sam Kwiatkowski wysłuchał w słuchawkach kilkusekundowego nagrania. Zarejestrowały go mikrofony telewizyjne, a w mediach pojawiły się informacje, że nagranie było zbieżne z fragmentami, które zawierały stenogramy z nagrań czarnych skrzynek polskiego tupolewa.

Sam minister wyjaśniał, że nagrania, które odsłuchał, nie stanowiły materiału dowodowego objętego śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej, a były tylko standardowymi próbkami z kabiny pilotów. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która jako prowadząca śledztwo jest dysponentem zapisów z czarnych skrzynek rządowego tupolewa, nie wyrażała zgody na ich odsłuchiwanie, a taka zgoda byłaby wymagana prawem.

W krakowskim instytucie badany jest m.in. zapis z _ czarnych skrzynek _ samolotu Tu-154M, przeprowadzano także potwierdzenie identyfikacji genetycznej ofiar.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t94636.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czarne;skrzynki;tu-154;nie;wyjasnily;wszystkiego,64,0,627776.html) Czarne skrzynki Tu-154 nie wyjaśniły wszystkiego Zdaniem większości ekspertów z opublikowanych stenogramów wynika jednak, że piloci źle ocenili sytuację.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t97845.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;zapisy;z;czarnych;skrzynek;nie;do;publikacji,137,0,627337.html) Rosjanie: Zapisy z czarnych skrzynek nie do publikacji Dostaliśmy trzy płyty CD i stenogram rozmów pilotów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t111376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kwiatkowski;rosjanie;musza;nam;oddac;wrak,244,0,679924.html) Kwiatkowski: Rosjanie muszą nam oddać wrak Zdaniem ministra sprawiedliwości, prokurator generalny musi zażądać zwrotu szczątków TU-154M.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t112825.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;archeolodzy;w;koncu;pracuja;w;smolensku,189,0,691133.html) Polscy archeolodzy w końcu pracują w Smoleńsku W grupie będzie od 10 do 12 archeologów oraz 3 geodetów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)