Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

List europosłów ws. dofinansowania przez UE szkoły o. Rydzyka

0
Podziel się:

Z apelem o nieuleganie "stronniczym opiniom i
dyskryminującym naciskom" środowisk "wrogich katolikom" w sprawie
dofinansowania ze środków unijnych Wyższej Szkoły Kultury
Społecznej i Medialnej (WSKSiM), wystąpiła grupa polskich
europosłów w liście otwartym władz europejskich.

Z apelem o nieuleganie "stronniczym opiniom i dyskryminującym naciskom" środowisk "wrogich katolikom" w sprawie dofinansowania ze środków unijnych Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM), wystąpiła grupa polskich europosłów w liście otwartym władz europejskich.

Adresatami listu są komisarz Unii Europejskij Danuta Huebner, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.

"Mamy nadzieję, że Komisja Europejska ciesząca się niezależnością w swoich decyzjach, nie ulegnie stronniczym opiniom i dyskryminującym naciskom niektórych środowisk wrogich katolikom lub osób i instytucji, powodowanych czynnikami politycznymi" - napisali europosłowie: Urszula Krupa, Witold Tomczak, Mirosław Piotrowski, Bogusław Rogalski, Bogdan Pęk, Janusz Wojciechowski, Andrzej Zapałowski, Zbigniew Kuźmiuk.

Zdaniem deputowanych, domaganie się przez niektóre środowiska odmówienia przyznania WSKSiM dotacji, to "wyraz dyskryminacji i kierowania się innymi kryteriami niż merytoryczne".

Argumentują, że toruńska uczelnia spełnia konieczny do udzielania wsparcia unijnego wymóg szanowania wartości, norm i prawa europejskiego, a podnoszone w publicznej debacie zarzuty pod jej adresem są nieprawdziwe.

Deputowani podkreślili, że toruńska uczelnia została założona przez katolickiego kapłana i na jej czele stoją osoby duchowne, które zapewniają wychowanie i kształcenie osób świeckich w uniwersalnym systemie wartości. Wskazali również, że WSKSIM jest odrębnym podmiotem, nie mającym formalnego związku z innymi instytucjami zainicjowanymi przez Warszawską Prowincję Redemptorystów.

W liście podniesiono, że nieprawdziwe są zarzuty kierowane przeciwko Radiu Maryja, m.in. propagowania nietolerancji. "Są to jedynie pomówienia i oskarżenia, powielane przez lewicowe media, a formułowane przez tych, którzy kiedyś zniewalali Polskę i Polaków i obecnie w dobie demokracji nie mogą się pogodzić z utratą całkowitej władzy" - napisano.

Sprawa dotyczy dofinansowania zgłoszonego przez WSKSiM projektu Inkubator Nowoczesnych Technologii na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Znalazł się on na liście projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach tzw. osi priorytetowej Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego.

WSKSiM przewiduje budowę Wydziału Informatyki, a w wyniku tego uruchomienie kształcenia w zakresie inżynierskim. Zakładane dofinansowanie ma wynieść 15,3 mln euro, przy całkowitej wartości projektu 18 mln euro. List został zamieszony na stronie internetowej deputowanej Urszuli Krupy.

Jak dowiedziała się w czwartek PAP, Komisja Europejska zaostrzyła kryteria przyznawania unijnych funduszy, tak by utrudnić szkole ojca Tadeusza Rydzyka ubieganie się o 15 mln euro dotacji.

Podczas finałowej rundy negocjacji w środę w Warszawie KE zażądała od Polski, by do programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", z którego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce współfinansować inwestycję ojca Rydzyka, został wpisany nowy warunek.

Ogranicza on liczbę potencjalnych beneficjentów europejskich funduszy w sektorze edukacji "tylko do wiodących placówek edukacyjnych w Polsce". Klauzula przewiduje ponadto, że "muszą one posiadać odpowiedni potencjał dydaktyczny, który pozwala im na oferowanie studiów magisterskich i doktoranckich".

Klauzula przewiduje też, że beneficjenci mają spełniać "międzynarodowe standardy nauczania", a ich wybór musi być zgodny z "obiektywnym rankingami szkolnictwa wyższego".

Źródła w KE przyznają, że nowe kryterium wprowadzono po to, by ułatwić KE wydanie negatywnej odpowiedzi na wniosek o dofinansowanie szkoły ojca Rydzyka, gdyby Polska upierała się przy wsparciu tej inwestycji z unijnych funduszy. (PAP)

rau/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)