Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa będzie się domagać budowy bezpiecznych elektrowni

0
Podziel się:

Litewski parlament będzie się domagał, by siłownie atomowe, które zamierzają
budować Rosja i Białoruś tuż przy granicy litewskiej, spełniały wszystkie międzynarodowe standardy
bezpieczeństwa.

Litewski parlament będzie się domagał, by siłownie atomowe, które zamierzają budować Rosja i Białoruś tuż przy granicy litewskiej, spełniały wszystkie międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

Takie ustalenia zapadły na posiedzeniu w piątek przedstawicieli Sejmu i litewskiego ministerstwa środowiska.

"Litwa nie może zabronić państwom sąsiednim budowy siłowni atomowych. Najważniejsze dla nas jest to, by były one budowane zgodnie z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa" - powiedział przewodniczący sejmowej komisji ds. energetyki atomowej Rokas Żilinskas.

Jak zaznaczył minister środowiska Gediminas Kazlauskas, na razie Rosja i Białoruś nie wykazują większego entuzjazmu w przekazywaniu informacji na temat przyszłych siłowni i ich oddziaływania na środowisko, ale - według ministra - Litwa posiada wystarczające instrumenty, by bezpieczeństwo przyszłych instalacji zostało jednak zapewnione.

Minister poinformował, że obecnie strona litewska rozpatruje przedstawione raporty zawierające ocenę oddziaływania na środowisko przyszłych elektrowni atomowych.

Pod koniec lutego Rosja poinformowała o rozpoczęciu budowy siłowni w obwodzie kaliningradzkim. Nowa elektrownia atomowa stanie nad Niemnem, w pobliżu granicy z Litwą. Będzie miała dwa bloki energetyczne o mocy po 1500 megawatów każdy. Budowę pierwszego bloku zaplanowano na lata 2010-2016, drugiego - na okres 2012-2018.

Białoruska siłownia ma być budowana w okolicach Ostrowca (biał. Astrawiec) nad brzegiem Wilii, która rozpoczyna swój bieg na Białorusi i płynie przez Litwę, m.in. przez Wilno i wpada do Niemna. Ma stanąć zaledwie 23 km od granicy litewsko-białoruskiej i 40 km od Wilna.

W przyszłym roku ma ruszyć przygotowanie placu budowy siłowni. Ma ona mieć dwa bloki produkcji rosyjskiej o mocy 1000 MW każdy. Pierwszy ma ruszyć w roku 2016, drugi - w 2018.

Mieszkańcy wschodniej Litwy są zaniepokojeni planami budowy siłowni na Białorusi. W obawie o swe bezpieczeństwo i zdrowie ponad 7 tysięcy osób podpisało się już pod petycją przeciwko jej budowie.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)