Notowania

litwa
07.08.2008 12:07

Litwa nadal bojkotuje Gazociąg Północny

Stanowisko w sprawie gazociągu nie zależy od losów elektrowni w Ignalinie - zapewnia Wilno.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Gediminas Kirkilas zaprzeczył, jakoby Litwa w zamian za pozwolenie UE na przedłużenie pracy ignalińskiej elektrowni atomowej lub za zmniejszenie cen na rosyjskie surowce nie będzie bojkotowała projektu budowy Gazociągu Północnego.

_ - Nie targujemy się i nikt tego nie się domaga. Na razie nie słyszałem żadnych aluzji w tej sprawie ze strony Niemiec. Obecnie wszystkie nasze działania są skierowane na przedstawienie wyczerpującej informacji o sytuacji, jaka powstanie po 2009 roku, gdy zostanie wyłączona ignalińska siłownia _ - powiedział w czwartek Kirkilas agencji BNS.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Litwa poprze Nord Stream ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;poprze;nord;stream,118,0,359030.html )
* [ Litwa: O elektrowni atomowej zdecyduje referendum ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;o;elektrowni;atomowej;zdecyduje;referendum,166,0,355238.html )

Według premiera, stanowisko Litwy wobec Gazociągu Północnego pozostaje niezmienne. Litwa nie popiera budowy gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego, uważa, że inwestycja będzie miała negatywny wpływ na środowisko.

W sobotę dziennik _ Rzeczpospolita _ napisał, że litewscy politycy mogą zrezygnować z bojkotu rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Wycofanie sprzeciwu Wilna mogłoby pomóc w przedłużeniu funkcjonowania elektrowni atomowej w Ignalinie lub uzyskaniu dodatkowych dostaw surowców z Rosji.

Litwa zobowiązała się w trakcie akcesyjnym UE, że w 2009 roku zamknie drugi i ostatni blok elektrowni z reaktorem typu czarnobylskiego.

Obecnie Litwa chce przedłużyć pracę reaktora, obawia się bowiem, że po zamknięciu siłowni będzie w pełni zależna od rosyjskich nośników energetycznych, a nowa siłownia, w miejscu zamykanej, ma być zbudowana najwcześniej w 2015 roku.

Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz