Notowania

usa
18.09.2009 13:30

Litwa zaniepokojona decyzją USA o rezygnacji z tarczy

Litwa jest zaniepokojona decyzją USA o rezygnacji z tarczy antyrakietowej - wynika z wypowiedzi jej czołowych polityków.

Podziel się
Dodaj komentarz

Litwa jest zaniepokojona decyzją USA o rezygnacji z tarczy antyrakietowej - wynika z wypowiedzi jej czołowych polityków.

"Władze USA powinny wiedzieć, że Europa Centralna potrzebuje niezawodnych gwarancji bezpieczeństwa" - cytują w piątek litewskie media premiera Andriusa Kubiliusa. Według niego, Litwa plany rozlokowania systemu obrony przeciwrakietowej w Europie Wschodniej traktowała jako symbol gotowości USA do obrony Europy.

Zdaniem Kubiliusa, "Europa Wschodnia potrzebuje zapewnienia, że działania poprzedniej administracji USA będą kontynuowane", a także zademonstrowania praktycznych działań przyczyniających się do budowy bezpieczeństwa w Europie.

W ocenie szefa MSZ Litwy Vygaudasa Uszackasa, wiadomość o rezygnacji z tarczy "nie jest najlepszą wiadomością". Minister odmówił jednak szerszego komentarza, mówiąc, że najpierw trzeba poczekać na wyjaśnienie tej decyzji przez Waszyngton.

"Trzeba poczekać na wyjaśnienie, jak decyzje o zmianie planów odnośnie rozlokowania tarczy antyrakietowej mają się do zobowiązań wobec sojuszników w sprawie obrony przed rakietami balistycznymi" - powiedział szef litewskiego MSZ agencji BNS. Zapowiedział, ze o zmianach planów obronnych USA zamierza rozmawiać już w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton i innymi wysokiego szczebla urzędnikami USA.

Z kolei litewska minister obrony Rasa Juknevicziene w wywiadzie dla BNS powiedziała, że wiadomość o rezygnacji USA z Tarczy w Czechach i Polsce ją zmartwiła.

"Bardzo popieraliśmy ten projekt, gdyż zwiększał on także nasze bezpieczeństwo" - powiedziała minister, sugerując, że na taką decyzję miała wpływ Rosja. Przypomniała, że "to Rosja była tym państwem, które najbardziej sprzeciwiało się temu projektowi. Naturalne jest więc, że wielu wnioskuje, iż decyzja ta ma związek z Rosją".

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz