Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łotwa: Płace w rządzie spadły o 31 proc.

0
Podziel się:

Płace w łotewskich instytucjach rządowych spadły o 31 proc. w ciągu
minionych dwóch lat - poinformował rząd w ogłoszonym w środę raporcie.

Płace w łotewskich instytucjach rządowych spadły o 31 proc. w ciągu minionych dwóch lat - poinformował rząd w ogłoszonym w środę raporcie.

Średnia płaca w ministerstwach spadła z 1136 łatów (1620 euro) w lutym 2008 roku do 786 łatów (1120 euro) w lutym br. W resortach rozwoju regionalnego i rolnictwa cięcia były jeszcze większe - średnia płaca spadła aż o 46 proc. Najłagodniej potraktowano MSZ, gdzie średnia płaca spadła tylko o 17 proc.

Agencja Associated Press wskazuje, że rządowy raport jest odzwierciedleniem ogromnych oszczędności, jakie Łotwa musiała poczynić, żeby ograniczyć wydatki budżetowe i usatysfakcjonować zagranicznych kredytodawców.

Po latach dynamicznego wzrostu Łotwie zagroziła w końcu 2008 roku niewypłacalność. Ryga musiała apelować do zagranicznych kredytodawców, w tym do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, o doraźną pomoc.

W zamian za tę pomoc Łotwa musiała się zobowiązać do radykalnych cięć wydatków budżetowych.

W okresie boomu gospodarczego (2004-2008) płace w łotewskim sektorze publicznym gwałtownie rosły; tylko w 2007 roku wzrost ten wyniósł 37 proc. Obecnie 2,3-milionowa Łotwa ma najmniej wydajną gospodarkę w całej Unii Europejskiej; w zeszłym roku łotewski PKB spadł aż o 18 proc.

Na rok 2010 rząd prognozuje spadek PKB o kolejne 2-4 proc., choć nie wyklucza się kwartalnego wzrostu w drugim półroczu. (PAP)

az/ mc/

6087789

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)