Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Ewakuowano pacjentów ze szpitala w Słubicach

0
Podziel się

Pacjenci opuścili budynek szpitala w Słubicach (Lubuskie).
Powodem ewakuacji było niskie położenie szpitala i zagrożenie zalania jego dolnych kondygnacji
podczas przechodzenia fali kulminacyjnej na Odrze.

bEgBAfhN

*Pacjenci opuścili budynek szpitala w Słubicach (Lubuskie). Powodem ewakuacji było niskie położenie szpitala i zagrożenie zalania jego dolnych kondygnacji podczas przechodzenia fali kulminacyjnej na Odrze. *

Słubicki szpital znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie korony wałów Odry. Podwyższony poziom rzeki może spowodować, że wody gruntowe dostaną się do jego piwnic, w których znajduje się m.in. sterylizatornia, fizykoterapia, ale przede wszystkim transformatorownia.

W obliczu zagrożenia, związanego z możliwością odcięcia zasilania, dyrekcja szpitala postanowiła ograniczyć działalność lecznicy.

bEgBAfhP

Ze szpitala zostali wypisani pacjenci, których stan zdrowia jest stabilny i na to pozwalał. Osoby wymagające dalszego leczenia zostały przewiezione do lecznic w Sulęcinie i Gorzowie - poinformowała PAP dyr. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słubicach Katarzyna Lebiotkowska.

"Mieliśmy dużo czasu, by spokojnie przeprowadzić zaplanowane działania. Obecnie szpitalne oddziały są już puste" - powiedziała Lebiotkowska.

Jak dodała, nadal pracuje szpitalny oddział ratunkowy, a na pozostałych oddziałach dyżurują lekarze w celu udzielania pomocy ambulatoryjnej. Dopiero w przypadku konieczności całkowitego odłączenia zasilania, szpital całkowicie wstrzyma działalność.

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy Słubic i okolic zostaną wówczas bez opieki lekarskiej. Punkt ratownictwa medycznego zostanie przeniesiony do oddalonego o 8 km terminalu w Świecku, będzie działało pogotowie ratunkowe.

bEgBAfhV

W poniedziałek szpital wstrzymał wykonywanie wszystkich zabiegów operacyjnych i przyjęć, odbywających się w trybie planowym. Do wtorku trwało przenoszenie pacjentów do innych lecznic.

W środę zostaną zamknięte poradnie, a nowe terminy przyjęć w poradniach będą wyznaczone najwcześniej 1 czerwca br. We wtorek cały sprzęt z najniższego poziomu budynku jest wynoszony na wyższe kondygnacje, a same pomieszczenia w piwnicach są zabezpieczane przed zalaniem.

Według ostatnich prognoz fala kulminacyjna przemieszczająca się Odrą ma dotrzeć do Słubic w nocy z 28 na 29 maja. Specjaliści szacują, że rzeka osiągnie wówczas poziom 590-600 cm, przy stanie alarmowym określonym na 370 cm. Woda powinna jednak zostać między wałami. (PAP)

mmd/ pz/ mag/

bEgBAfiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)