Notowania

interwencja w syrii
03.09.2013 12:44

Merkel chce zgodnej reakcji w sprawie Syrii

Jest to mało prawdopodobna, lecz trzeba wykorzystać nawet minimalną szansę - stwierdza kanclerz Niemiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

- _ Uczynimy wszystko, co będzie można zrobić w czasie, który nam pozostał, by doprowadzić do uzgodnionej odpowiedzi wspólnoty międzynarodowej _ - oświadczyła kanclerz Angela Merkel. - _ Jest to mało prawdopodobne, lecz należy wykorzystać nawet najmniejszą szansę _ - dodała szefowa niemieckiego rządu podczas debaty w parlamencie o sytuacji w kraju.

Odnosząc się do wypowiedzi prezydentów USA i Francji, Baracka Obamy i Francois Hollande'a, zapowiadających możliwość zbrojnej interwencji, Merkel potwierdziła stanowisko swego rządu, że Niemcy nie wezmą udziału w żadnej operacji wojskowej przeciwko Syrii.

Kanclerz ostro skrytykowała Rosję i Chiny za blokowanie wspólnej decyzji na forum RB ONZ, zarzucając obu krajom, że zajmują _ twarde stanowisko _. Użycie broni chemicznej jest _ jaskrawym złamaniem prawa międzynarodowego _ i naruszeniem tabu, nad którym nie można przejść do porządku dziennego - podkreśliła Merkel.

Zadeklarowała logistyczną pomoc swego kraju w celu szybkiego zbadania próbek zebranych przez inspektorów ONZ na przedmieściach Damaszku, gdzie 21 sierpnia miało dojść do użycia broni chemicznej. Gaz zabił tam ponad 1000 osób.

Zdaniem niemieckich mediów Merkel mogłaby podczas szczytu G20 w Petersburgu w tym tygodniu odegrać rolę mediatora między prezydentem Obamą a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwałe przemieszczenie 7 milionów ludzi Konflikt wewnętrzny w Syrii spowodował trwałe przemieszczenie 7 milionów jej mieszkańców, czyli niemal jednej trzeciej ludności kraju.
Reżim Asada prosi o pomoc. Sprawdź, kogo Syryjski rząd zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ, aby zapobiegł wszelkiej agresji na Syrię.
ONZ zdecydował ws. Syrii. Nie zamierza... - Organizacja Narodów Zjednoczonych nie wycofuje się z Syrii, będzie tam kontynuować operacje humanitarne - powiedział rzecznik ONZ Martin Nesirky.
Tagi: interwencja w syrii, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz