Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atak na Syrię. Reżim Asada apeluje do Ban Ki Muna

0
Podziel się:

Syryjski rząd zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ, aby zapobiegł wszelkiej agresji na Syrię.

Atak na Syrię. Reżim Asada apeluje do Ban Ki Muna
(AP/Fotolink/East News)

Syryjski rząd zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, aby _ zapobiegł wszelkiej agresji na Syrię _ - poinformowała syryjska oficjalna agencja prasowa SANA. Reżim w Damaszku po raz kolejny zaprzeczył jakoby użył broni chemicznej.

Syria apeluje do sekretarza generalnego ONZ o _ podjęcie wysiłków na rzecz zapobieżenia wszelkiej agresji przeciwko Syrii oraz dążenie do pokojowego rozwiązaniu politycznego kryzysu _ - napisano w zaadresowanym do Ban Ki Muna liście ambasadora Syrii przy ONZ Baszara el-Dżaafariego.

_ - Rada Bezpieczeństwa ONZ musi zapobiec wszelkiemu nieprzemyślanemu użyciu siły w sposób sprzeczny z prawem międzynarodowym _ - dodano w liście.

_ - Po raz kolejny syryjski rząd powtarza, iż nigdy nie użył broni chemicznej (co zarzuca mu opozycja i państwa zachodnie) _ - podkreślił ambasador Dżaafari. Jak dodał, władze Syrii zwróciły się również do sekretarza generalnego ONZ o wszczęcie śledztwa _ w sprawie użycia takiej broni 19 marca _ niedaleko Aleppo na północnym zachodzie kraju.

_ - Świat oczekiwał, że USA odegrają rolę promotora pokoju na poważnie przygotowując międzynarodową konferencję w Genewie na temat Syrii, a nie jako kraj, który ucieka się do siły militarnej wobec tych, którzy sprzeciwiają się jego polityce _ - napisał syryjski dyplomata.

W sobotę wieczorem prezydent USA Barack Obama zdecydował o przeprowadzeniu ograniczonej operacji przeciwko reżimowi syryjskiemu w reakcji na atak chemiczny w Damaszku z 21 sierpnia, ale postanowił wystąpić do Kongresu USA o zatwierdzenie tej operacji militarnej. Kongres ma zebrać się po przerwie wakacyjnej 9 września.

Według danych USA w ataku z 21 sierpnia, przeprowadzonym przez siły reżimu syryjskiego, zginęło co najmniej 1429 osób. Rząd Syrii twierdzi, że broni chemicznej użyli rebelianci dążący do obalenia prezydenta Baszara el-Asada.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry przekazał, że USA mają dowody, iż w Syrii użyto sarinu. Dowodów tych dostarczyły próbki włosów i krwi przekazane Amerykanom przez tych, którzy jako pierwsi pospieszyli z pomocą ofiarom ataku w Damaszku.

Oskarżenia o stosowanie broni chemicznej wysuwano też wobec powstańców. Na początku lipca ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin powiedział, że Moskwa ma dowody na to, iż podczas ataku w pobliżu miasta Aleppo 19 marca powstańcy użyli sarinu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Izrael skomentował decyzję Obamy Prezydent Izraela Szimon Peres wyraził poparcie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który zwrócił się do Kongresu USA o zatwierdzenie operacji militarnej w Syrii.
Chiny poważnie zaniepokojone. Co się stało? Chiny są zaniepokojone możliwą jednostronną interwencją USA w Syrii - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.
"Obama nie powinien zwlekać z interwencją" -_ Reżim Baszara al-Asada sięgnie po wszystkie dostępne środki, by ratować władzę. Może nawet ponownie użyć broni chemicznej _- uważa Samer Masri, rzecznik Polskiego Komitetu Wsparcia Rewolucji w Syrii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)