Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel o euro: Jeśli upadnie, upadnie Europa.

0
Podziel się:

- Unia Europejska przeżywa najtrudniejsze chwile od II wojny światowej - mówi kanclerz Niemiec.

Merkel o euro: Jeśli upadnie, upadnie Europa.
(ec.europa.eu)
bEIDbsvF

- _ Unia Europejska przeżywa najtrudniejsze chwile od II wojny światowej, dlatego nadszedł czas na przełom i budowę nowej Europy _- powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel na zjeździe swojej partii CDU w Lipsku.

_ - Każde pokolenie ma swoje wyzwania. Historyczną próbą naszego pokolenia jest udowodnienie, że nasz kontynent, nasza Europa jest w stanie wykorzystać chwile kryzysu, aby dokonać zmiany na lepsze _ - powiedziała, apelując o _ wspólną europejską odpowiedzialność _

_ - Musimy dalej rozwijać struktury UE. Oznacza to taką rozbudowę Europy, by euro miało przyszłość - _dodała.

bEIDbsvH

Merkel ponownie zażądała takich zmian w traktacie UE, które pozwolą skuteczniej egzekwować od krajów członkowskich przestrzeganie zasad dyscypliny budżetowej.

_ - Chcemy mechanizmu automatycznych sankcji, możliwości interweniowania w przypadkach, gdy ktoś łamie Pakt Stabilności i Wzrostu. Chcemy, by istniała możliwość zaskarżenia takich krajów przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości - _powiedziała. _ - Te słabości Traktatu Lizbońskiego naprawdę muszą zostać poprawione _ - dodała.

_ - Zadziwiające jest to, że zarówno rynki, jak i polityka przez 10 lat nie dostrzegły tego, co dzieje się w strefie euro. Przez wiele lat można było się zadłużać, bez obaw przed sankcjami ze strony rynków czy sankcjami wynikającymi z Paktu Stabilności i Wzrostu. Do strefy euro przyjmowano kraje, o których wielu wiedziało, że nie spełniają kryteriów. Również Niemcy naruszyły Pakt Stabilności i Wzrostu, doprowadzając do jego osłabienia _ - przypomniała niemiecka kanclerz, apelując o naprawienie błędów i zaniedbań przeszłości.

Przekonywała też, że Niemcy potrzebują UE, na której opiera się niemiecki dobrobyt. _ - Tylko razem możemy też bronić naszych wartości _ - dodała.

bEIDbsvN

_ - Euro jest czymś więcej niż tylko wspólną walutą. Jest symbolem europejskiej jedności, a także stało się symbolem panującego od pół wieku pokoju, dobrobytu i wolności. Dlatego zawsze powtarzam: Jeśli upadnie euro, upadnie Europa. Temu chcemy zapobiec _ - dodała.

Niemiecka kanclerz opowiedziała się również za wprowadzeniem podatku od transakcji finansowej - nawet w samej strefie euro, jeśli nie uda się przekonać do tego innych krajów. Ponownie odrzuciła pomysł wprowadzenia wspólnych obligacji strefy euro.

Czytaj więcej o działaniach kanclerz Niemiec
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t181613.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/niemcy;ulgi;podatkowe;za;trudy;obecnego;kryzysu,125,0,959357.html) Dostaną od Merkel nagrodę: Ulgi podatkowe Rząd niemiecki zamierza wprowadzić ulgi podatkowe wynoszące łącznie 6 miliardów euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t180680.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;trzeba;dekady;by;uzdrowic;finanse;ue,139,0,958859.html) Angela Merkel wie, ile potrwa kryzys Kanclerz Niemiec jeszcze raz apeluje do krajów, by ograniczać zadłużenie.
bEIDbswi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)