Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF szacuje, że inflacja w czerwcu wyniosła 2,1 proc.

0
Podziel się

Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja w czerwcu 2010, liczona w ujęciu
rocznym, wyniosła 2,1 proc. - podało MF w czwartkowym komunikacie. Z ankiety NBP wynika natomiast,
że gospodarstwa domowe oczekują, iż średni wzrost cen w ciągu 12 miesięcy wyniesie 2,2 proc.

bEiXEeeZ

Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja w czerwcu 2010, liczona w ujęciu rocznym, wyniosła 2,1 proc. - podało MF w czwartkowym komunikacie. Z ankiety NBP wynika natomiast, że gospodarstwa domowe oczekują, iż średni wzrost cen w ciągu 12 miesięcy wyniesie 2,2 proc.

"Ministerstwo Finansów szacuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2010 r. (miesiąc poprzedni = 100) wyniósł 100,2. Oznacza to, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w tym miesiącu może wynieść 102,1" - podał resort finansów w czwartkowym komunikacie.

Według MF, licząc inflację w ujęciu miesięcznym, w czerwcu można się spodziewać wzrostu cen o 0,2 proc.

bEiXEefb

Z kolei Narodowy Bank Polski opublikował w czwartek dane dotyczące czerwcowych oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych w ciągu następnych 12 miesięcy. Spodziewają się one, że inflacja wyniesie 2,2 proc., wobec 2,3 proc. w maju.

Zgodnie z komunikatem banku centralnego 56,6 proc. ankietowanych gospodarstw uważa, że ceny będą rosły w tym samym tempie co teraz, 16,2 proc. - że będą rosły wolniej, a 14,1 proc. - że będą rosły jeszcze szybciej niż obecnie. Pozostałe gospodarstwa uważają, że ceny będą takie same (5,5 proc.), będą niższe (0,4 proc.), albo że "trudno powiedzieć" (7,3 proc.).

NBP podał ponadto w komunikacie, że wskaźnik tzw. inflacji rocznej bieżącej, czyli wzrostu cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym, sprzed dwóch miesięcy, który był dostępny ankietowanym w momencie przeprowadzania wywiadu ankietowego, wyniósł 2,3 proc. (PAP)

mmu/ mki/ mow/

bEiXEefC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)