Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MG: 28 propozycji lokalizacji pod przyszłą elektrownię atomową

0
Podziel się:

Województwa zgłosiły aż 28 propozycji lokalizacji pod pierwszą elektrownię
jądrową w Polsce. W związku z tym resort gospodarki nie zdążył wyłonić wstępnych wskazań, co miało
nastąpić przed końcem 2009 roku; zajmie się tym teraz specjalnie powołany zespół ekspertów -
poinformował w poniedziałek PAP departament energii jądrowej Ministerstwa Gospodarki.

Województwa zgłosiły aż 28 propozycji lokalizacji pod pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. W związku z tym resort gospodarki nie zdążył wyłonić wstępnych wskazań, co miało nastąpić przed końcem 2009 roku; zajmie się tym teraz specjalnie powołany zespół ekspertów - poinformował w poniedziałek PAP departament energii jądrowej Ministerstwa Gospodarki.

"Na początku br. specjalnie powołany zespół ekspertów sporządzi listę kryteriów wyboru potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej" - poinformował departament. M.in. na podstawie tych kryteriów zespół przedłoży pełnomocnikowi rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej propozycje 3-5 (lub więcej) potencjalnych lokalizacji.

Jak zastrzega resort gospodarki, ostatecznego wyboru miejsca pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej dokona inwestor, czyli Polska Grupa Energetyczna S.A. Spółka ta ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową i eksploatacją elektrowni.

Poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na pełnomocnika ds. energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hannę Trojanowską podał, że wybór wstępnych lokalizacji nastąpi w lutym i jako przykłady propozycji wymienił m.in. Gościeradów w woj. świętokrzyskim, Bełchatów w Łódzkiem oraz okolice Gryfina w woj. zachodniopomorskim.

Z kolei pod koniec ubiegłego roku w rozmowie z PAP wiceprezes PGE Wojciech Topolnicki wymienił Żarnowiec i Klempicz pośród potencjalnych lokalizacji dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

28 grudnia PGE zarejestrowała spółkę PGE Energia Jądrowa S.A. z siedzibą w Warszawie. "Powołanie tej spółki to kolejny etap w tworzeniu linii biznesowej Energetyka Jądrowa w ramach Grupy Kapitałowej PGE" - podano w komunikacie spółki.

W planach PGE jest budowa dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej jest przewidywane - zgodnie z rządowym planem - w 2020 roku. (PAP)

jzi/ je/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)