Notowania

politycy
03.12.2010 15:10

MPiPS powoła zespół ds. polityki rodzinnej

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstanie zespół ds. polityki rodzinnej - zapowiada resort. Zespół, składający się m.in. z przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz rodzin, ma brać udział w przygotowywaniu rozwiązań prorodzinnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstanie zespół ds. polityki rodzinnej - zapowiada resort. Zespół, składający się m.in. z przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz rodzin, ma brać udział w przygotowywaniu rozwiązań prorodzinnych.

Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka resortu pracy Bożena Diaby, podczas spotkania minister Jolanty Fedak z przedstawicielami Stowarzyszenia "Rzecznik Praw Rodziców" ustalono, że w MPiPS zostanie powołany specjalny zespół doradczy. Do prac w nim zaproszone mają zostać także inne organizacje pozarządowe działające na rzecz rodzin, reprezentujące rożne punkty widzenia.

"Jest wiele spraw, które trzeba przedyskutować. Społeczeństwo oczekuje coraz więcej od państwa, ale chce też, żeby wychowywanie dzieci było sprawą przede wszystkim rodziny. Musimy zastanowić się, gdzie możemy pomóc. Jednym z takich obszarów może być np. polityka podatkowa. Ale najpierw trzeba ustalić zasady, które muszą obowiązywać wszystkich, nie może być tak, że akceptujemy tylko te, które nam pasują. Dlatego chcemy, żeby zespół regularnie się spotykał" - powiedziała Diaby.

Dodała, że min. Fedak zapowiedziała, iż w przyszłym roku ponownie będzie się starać o podniesienie progów dochodowych uprawniających do zasiłków.

"Zastanawiamy się nad zmianami w kryteriach przyznawania świadczeń rodzinnych, które być może powinny być uzależnione od liczby dzieci, np. wyższe na trzecie i kolejne dziecko; rozważamy zmianę sposobu naliczania ulg podatkowych. Są takie pomysły, ale wszystkie zmiany w tych kwestiach muszą być starannie przedyskutowane i skonsultowane" - zaznaczyła Diaby.

Zadowoleni ze spotkania z minister pracy są Karolina i Tomasz Elbanowscy ze Stowarzyszenia "Rzecznik Praw Rodziców". "Pani minister przychyliła się do większości naszych postulatów, jednym z nich było powołanie zespołu roboczego przy MPiPS. Spodobał jej się także pomysł wprowadzenia Karty Dużych Rodzin, która zawierałaby uprawnienia dla rodzin wielodzietnych, m.in. do tańszej komunikacji czy dostępu do placówek kulturalnych" - powiedział Elbanowski w rozmowie z PAP.

Dodał, że Fedak nie chciała zająć stanowiska w sprawie możliwości wspólnego rozliczania podatkowego rodziców z dziećmi, ponieważ - jak zaznaczyła - to wymaga ustaleń z resortem finansów.

Fedak otrzymała dyplom z podziękowaniami za "skuteczną obronę ulgi rodzinnej", która to ulga - jak podkreślił Elbanowski - jest głównym narzędziem polityki prorodzinnej w Polce.

Karolina Elbanowska zapowiedziała, że stowarzyszenie stara się także o spotkania z minister zdrowia Ewą Kopacz i pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Elżbietą Radziszewską - w sprawie urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków. Obecnie często zdarza się, że w przypadku urodzenia wcześniaka większość urlopu macierzyńskiego przypada na okres pobytu dziecka w szpitalu.

Agata Kwiatkowska (PAP)

akw/ abr/ gma/

Tagi: politycy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz