Notowania

wiadomości
09.07.2011 09:05

MRR: Polityka spójności niesie Polsce korzyści

Zdaniem resortu kierowanego przez Elżbietę Bieńkowską unijne środki znacznie wpływają na poprawę sytuacji gospodarczej Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Europejska Polityka Spójności przynosi korzyści społeczno-gospodarcze dla Unii Europejskiej jako całości - wynika z podsumowania raportu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

_ - Wzrost gospodarczy wywołany przez fundusze strukturalne w państwach członkowskich będących beneficjentami przekłada się na pozytywne skutki społeczno-ekonomiczne _- podkreślono w publikacji.

MRR napisało, że warunkiem powodzenia realizacji Polityki Spójności oraz strategii Europa 2020 jest lepsza koordynacja z innymi politykami (np. ze Wspólną Polityką Rolną) oraz reformy strukturalne w ramach głównych obszarów strategicznych. Resort zwraca uwagę na tzw. inteligentny rozwój. Dla jego osiągnięcia potrzebny jest m.in. szczególny nacisk na kapitał ludzki. Stanowi on decydujący czynnik dla wzrostu produktywności i innowacyjności gospodarki.

Wskazano, że istotne dla inteligentnego wzrostu gospodarczego jest zapewnienie łatwego, skutecznego i wygodnego dostępu do obszarów metropolitalnych z najbliższych okolic miast. _ - Inteligentny wzrost gospodarczy nie jest możliwy bez szybkich i bezpiecznych połączeń lotniczych. Celem Polityki Spójności powinna być poprawa dostępu do lotnisk, szczególnie koleją _ - uważa MRR.

Raport wskazuje także na potrzebę _ zrównoważonego rozwoju _. Z publikacji wynika, że znaczący wkład w rozwój zrównoważonej gospodarki europejskiej, efektywnie korzystającej z zasobów, mogą mieć projekty dotyczące środowiska, energii oraz zrównoważonego transportu finansowane w ramach Polityki Spójności.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t84804.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polityka;spojnosci;priorytetem;prezydencji,234,0,806122.html) "Polityka spójności priorytetem prezydencji" Minister Elżbieta Bieńkowska podkreśliła znaczenie pieniędzy, jakie są przeznaczane na rozwój poszczególnych regionów w Unii, w tym także w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t86739.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ke;dotacje;dla;kolei;na;razie;zostaja,118,0,793718.html) KE: Dotacje dla kolei na razie zostają Komisja Europejska poinformowała, że Polska nie złożyła dotąd wniosku o przeniesienie 1,2 mld euro dotacji z kolei na drogi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/pomoc;w;skladaniu;wnioskow;o;fundusze;ue,231,0,789991.html) Pomoc w składaniu wniosków o fundusze UE Krajowym System Usług pomoże podkarpackim przedsiębiorcom przy weryfikacji wniosków o fundusze POIG.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;broni;spojnosci;skorzysta;polska,227,0,763107.html) Barroso broni spójności. Skorzysta Polska? Unijna polityka spójności wspiera biedniejsze regiony krajów wspólnoty europejskiej.
Tagi: wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz