Notowania

klimat
26.11.2009 14:27

MŚ: Zmień nawyki na dobre, zmień klimat na lepszy

Otylia Jędrzejczak, Edyta Górniak i Szymon Majewski będą przekonywać Polaków, by w prosty sposób pomogli chronić klimat. Spoty telewizyjne zachęcające do proekologicznych zachowań z ich udziałem, będzie można zobaczyć od soboty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Otylia Jędrzejczak, Edyta Górniak i Szymon Majewski będą przekonywać Polaków, by w prosty sposób pomogli chronić klimat. Spoty telewizyjne zachęcające do proekologicznych zachowań z ich udziałem, będzie można zobaczyć od soboty.

Według badań zleconych przez Ministerstwo Środowiska, większość Polaków wie, że powinni żyć bardziej ekologicznie, ale tylko jedna trzecia z nas oszczędza wodę czy prąd. W spocie Otylia Jędrzejczak zachęca do oszczędzania wody, Edyta Górniak - zmniejszenia temperatury w mieszkaniu, a Szymon Majewski do wyłączenia zbędnego oświetlenia, urządzeń w trybie czuwania i wyjęcia ładowarek i zasilaczy z kontaktów.

"Pierwszy raz występując w tej reklamie dowiedziałem się, że ładowarka do komórki, która jest w kontakcie, też żre prąd. Myślałem, że jak nie ładuje, to tego prądu nie żre" - mówił dziennikarzom Majewski. "O tym, że telewizor +na stendbaju+ (w trybie czuwania - PAP) żre prąd wiedziałem, ale że ładowarka - nie. Jak pomyślałem o mojej rodzinie, w której są cztery komórki i każda ładowarka zżera prąd, to mnie trochę głowa rozbolała" - powiedział.

Jędrzejczak przekonywała, że oszczędzanie wody nie oznacza braku higieny. "Nie namawiamy oczywiście, żeby się nie myć. Zwracamy uwagę na te malutkie szczegóły, które w sumie mają naprawdę wielkie znaczenie" - tłumaczyła.

Wiceminister środowiska Janusz Zaleski jest przekonany, że oszczędzanie zasobów się opłaca. "Opłaca się oszczędzać energię, opłaca się oszczędzać wodę i opłaca się segregować śmieci nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Oszczędzamy wtedy podwójnie - bo oszczędzamy pieniądze jako rodzina, jako użytkownicy i oszczędzamy Ziemię jako planetę, której zasoby się wyczerpują" - mówił dziennikarzom Zaleski.

"Bycie eko nie musi być ani trudne, ani męczące, ani kosztowne. Zmieniając nawyki możemy z korzyścią dla naszej kieszeni mieć wpływ na poprawę klimatu" - dodał.

Wydatki na kampanię reklamową to 2,6 mln zł - podała Małgorzata Snarska z Ministerstwa Środowiska. Większość, to koszt emisji spotów. Koncepcję kampanii nieodpłatnie przygotowała agencja Polymus, a zrealizował Rochstar. Spoty emitowane będą do stycznia przyszłego roku.

W ramach akcji resort otworzył też stronę klimatolubni.pl. Przez internet można zarejestrować się w serwisie promującym redukcję emisji CO2 i zużycie wody w gospodarstwach domowych. Przez portal ma powstać społeczność ludzi, którzy w życiu codziennym chcą działać na rzecz lepszego klimatu - zakłada resort. Jako pierwsi zarejestrowali się na stronie Jędrzejczak, Majewski i wiceminister Zalewski.

Pierwsza część kampanii odbyła się przed rokiem, gdy Polska była gospodarzem światowej konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu. Za dwa tygodnie w Kopenhadze rozpoczyna się kolejna konferencja.(PAP)

ago/ drag/ jbr/

Tagi: klimat, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz