Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ ma założenia do projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych

0
Podziel się:

Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia przyjęło w
środę założenia do projektu ustawy wprowadzającej system
dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych - dowiedziała się
PAP w środę w resorcie.

Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia przyjęło w środę założenia do projektu ustawy wprowadzającej system dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnychubezpieczeń zdrowotnych - dowiedziała się PAP w środę w resorcie.

Założenia mają zostać przedstawione w czwartek.

Minister zdrowia Ewa Kopacz potwierdziła pod koniec kwietnia w rozmowie z PAP, że dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia będą obowiązywać od stycznia 2010 r. Podkreśliła, że w systemie ochrony zdrowia poza środkami NFZ funkcjonuje blisko 28 mld zł - część z tej kwoty pochodzi z pakietów ubezpieczeniowych kupowanych w prywatnych lecznicach.

Kopacz mówiła w lutym, że wpływy z dobrowolnych ubezpieczeń będą solidnym wsparciem całego systemu ochrony zdrowia. Jak podkreślała, rząd chce, by ubezpieczenia zaczęły obowiązywać bardzo szybko, na wypadek, gdyby spadły wpływy ze składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak informowało radio RMF FM, w ramach dodatkowego ubezpieczenia pacjent będzie mógł liczyć m.in. na refundację leków. "Chodzi o te wszystkie specyfiki, które aktualnie są na rynku, które nie znajdują się na liście leków refundowanych, które są zdecydowanie droższe, ale również te, które za chwilę wejdą jako innowacyjne" - powiedziała RMF FM Kopacz.

Poprzedni projekt, który wycofano w kwietniu ubiegłego roku z komisji zdrowia ze względów proceduralnych, przewidywał dwa rodzaje dodatkowych ubezpieczeń - komplementarne i suplementarne. Pacjent miałby płacić obowiązkową składkę do Narodowego Funduszu Zdrowia, a jednocześnie zyskiwałby możliwość wykupienia dodatkowej polisy.

Projekt przewidywał, że dzięki ubezpieczeniu suplementarnemu m.in. można byłoby być operowanym w wybranym przez siebie terminie czy mieć zagwarantowany pokój o wyższym standardzie. Pacjent mógłby także wybrać lekarza, który będzie go leczył, dodatkową opiekę pielęgniarską, pokryć koszty świadczeń nie tylko szpitalnych, ale również badań diagnostycznych czy leczenia stomatologicznego lub wizyt u specjalisty.

Ubezpieczenie komplementarne miałoby być znacznie tańsze. Pacjent uzyskiwałby prawo do pokrycia kosztów tych świadczeń, które nie będą gwarantowane ze środków publicznych lub tylko częściowo będą refundowane przez NFZ. Oznacza to m.in., że mógłby mieć wykonane świadczenie medyczne inną metodą niż ta, która jest opłacana przez Fundusz. (PAP)

pro/ itm/ mow/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)