Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Napięcie w stosunkach USA z Pakistanem po zabiciu trzech żołnierzy

0
Podziel się

Śmierć trzech pakistańskich żołnierzy w wyniku akcji helikoptera
amerykańskiego w czwartek w Pakistanie wywołała ostrą reakcję rządu w Islamabadzie i napięcie w
stosunkach między Pakistanem a USA. Waszyngton obawia się tymczasem destabilizacji w Pakistanie.

bEhbYJfp

Śmierć trzech pakistańskich żołnierzy w wyniku akcji helikoptera amerykańskiego w czwartek w Pakistanie wywołała ostrą reakcję rządu w Islamabadzie i napięcie w stosunkach między Pakistanem a USA. Waszyngton obawia się tymczasem destabilizacji w Pakistanie.

W odpowiedzi na czwartkowy incydent władze pakistańskie zamknęły główną drogę używaną przez wojska NATO do dostarczania sprzętu do Afganistanu. Ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu zażądało od USA "natychmiastowego i pełnego wyjaśnienia tego incydentu".

Pentagon odpowiedział, że prowadzi śledztwo w sprawie nalotu. Incydenty tego rodzaju powtarzają się jednak od wielu miesięcy.

bEhbYJfr

W piątek specjalny wysłannik rządu USA do Afganistanu i Pakistanu Richard Holbrooke powiedział w Waszyngtonie, że jego zdaniem rząd pakistański wkrótce otworzy ponownie wspomnianą drogę do Afganistanu.

Oświadczył jednak, że dalsze jej blokowanie miałoby "kolosalne" następstwa.

Dobre stosunki z Pakistanem, gdzie blisko granicy z Afganistanem ukrywa się większość terrorystów Al-Kaidy, są kluczowe dla Waszyngtonu. Tymczasem administracja USA dostrzega ostatnio w Pakistanie nasilające się sygnały destabilizacji.

Według przedstawicieli rządu USA cytowanych anonimowo przez "Washington Post", armia pakistańska i partie opozycyjne przygotowują się do odsunięcia w najbliższych miesiącach od władzy prezydenta Asifa Alego Zardariego i jego premiera.

bEhbYJfx

Społeczeństwo i opozycja mają do nich pretensje m.in. za nieudolne postępowanie w czasie tragicznej w skutkach powodzi.

Waszyngton obawia się chaosu w Pakistanie, z którego mogliby skorzystać islamscy ekstremiści. Ci ostatni mieli zawsze znaczne wpływy w pakistańskim wywiadzie.

Pakistan posiada broń nuklearną i przejęcie przez nich kontroli nad nią byłoby w oczach USA spełnieniem najczarniejszego scenariusza.

Tomasz Zalewski (PAP)

bEhbYJfy

tzal/ mc/

bEhbYJfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)