Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Napieralski chce wiceprezydenta, eksperci - nie

0
Podziel się

Urząd wiceprezydenta jest zbędny - tak konstytucjonaliści komentują pomysł szefa SLD.

Napieralski chce wiceprezydenta, eksperci - nie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDJExCvF

*Grzegorz Napieralskiwielokrotnie proponował wprowadzenie w Polsce urzędu wiceprezydenta - nominowanego przez prezydenta wybranego w wyborach powszechnych. Eksperci nie popierają jednak jego pomysłu. *

Rano był to prezydent elektBronisław Komorowski, który jako marszałek Sejmu został p.o. prezydenta po śmierciLecha Kaczyńskiego. Po zrzeczeniu się przez Komorowskiego funkcji marszałka, obowiązki prezydenta przejął marszałek SenatuBogdan Borusewicz, a po wyborze nowego marszałka Sejmu - w czwartek wieczorem - p.o. prezydenta zostałGrzegorz Schetyna.

bDJExCvH

_ - To nie jest dobry pomysł _ - ocenia dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego. _ - Urząd wiceprezydenta wiąże się raczej z systemem czysto prezydenckim, gdzie prezydent skupia całą władzę wykonawczą, stąd tam jest bardzo potrzebny wiceprezydent, gdyby coś się stało z prezydentem _ - zaznaczył konstytucjonalista.

Jego zdaniem w polskim systemie - parlamentarno-gabinetowym - powołanie urzędu wiceprezydenta mijałoby się z celem. -_ To niepotrzebne tworzenie kolejnego urzędu, wysoko postawionej osoby, która tak naprawdę nie miałaby konkretnych zadań _ - zauważył. Pytany o pomysł, by wiceprezydent był jednocześnie szefem BBN, ocenił to jako próbę _ znalezienia zajęcia dla nowo tworzonego urzędu _.

Polska wypracowała własną tradycję - mówił Balicki - według której w szczególnych sytuacjach, określonych w konstytucji, prezydenta zastępuje marszałek Sejmu. Formuła ta sprawdziła się - według niego - po katastrofie smoleńskiej.

Także konstytucjonalista Piotr Winczorek podkreśla, że _ pewną tradycją narodową od okresu międzywojennego _ jest przejmowanie obowiązków prezydenta przez marszałka Sejmu.

bDJExCvN

Winczorek, podobnie jak Balicki, jest zdania, że urząd wiceprezydenta _ nie przystaje _ do polskiego ustroju parlamentarno-gabinetowego. _ Chyba że (Napieralski) chce ten ustrój zasadniczo zmienić i wprowadzić system prezydencki, to wtedy można o tym mówić _ - dodał konstytucjonalista.

Parlamentarzyści PO, PiS i PSL - mimo że w większości są sceptyczni wobec propozycji Napieralskiego - nie wykluczają dyskusji na ten temat.

bDJExCwi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)