Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie będzie już wpadek jak z Bialackim. Nie będziemy pomagać Białorusi

0
Podziel się

Prokurator generalny Andrzej Seremet wypowiedział porozumienie o bezpośredniej wymianie wniosków o pomoc prawną miedzy prokuraturami Polski i Białorusi.

Nie będzie już wpadek jak z Bialackim. Nie będziemy pomagać Białorusi
(prezydent.pl/GFDL)
bEgAwzwB

Prokurator generalny Andrzej Seremet wypowiedział porozumienie o bezpośredniej wymianie wniosków o pomoc prawną miedzy prokuraturami Polski i Białorusi. Teraz białoruskie wnioski będą trafiały do Prokuratury Generalnej.

_ -Wypowiedzenie porozumienia oznacza, że obrót prawny z Republiką Białorusi w sprawach karnych zostanie scentralizowany, a jego wyłączną podstawą będzie Umowa pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Białoruś o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych zawarta 26 października 1994 roku _ - poinformował rzecznik Seremeta, Mateusz Martyniuk.

Porozumienie między Ministerstwem Sprawiedliwości Polski i Białorusi z listopada 2002 r. dotyczyło uproszczenia trybu porozumiewania się przez prokuratury obu państw przy udzielaniu pomocy prawnej w sprawach karnych. Teraz, zgodnie z zapisami porozumienia, utraci ono moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania przez stronę białoruską powiadomienia o jego wypowiedzeniu.

bEgAwzwD

Martyniuk podkreślił, że Prokurator Generalny wypowiadając porozumienie dąży do poddania obrotu prawnego ze stroną białoruską ściślejszemu nadzorowi. _ - W tym przypadku, centralizacja obrotu prawnego pozwoli skuteczniej weryfikować wnioski o pomoc prawną pochodzące z Republiki Białoruś _ - dodał.

CZYTAJ W MONEY.PL

bEgAwzwJ

Białoruskie wnioski będą teraz trafiały do Prokuratury Generalnej i będą realizowane poprzez nią. Ponowna centralizacja ma zapobiec takim sytuacjom jak ostatnio, gdy stołeczna prokuratura przekazała w czerwcu białoruskim śledczym dane o koncie bankowym białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego, w wyniku czego został on aresztowany. Bialackiego oskarżono o ukrywanie dochodów, bo - jak stanowi białoruskie prawo - także te zagraniczne muszą być na Białorusi opodatkowane.

Po ujawnieniu sprawy do dymisji podał się szef departamentu współpracy międzynarodowej w Prokuraturze Generalnej, a jego zastępczyni została odwołana. Wobec referenta sprawy Bialackiego wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Seremet jest przeciwny wypowiedzeniu samej umowy o pomocy prawnej z Białorusią. _ - Trudno sobie wyobrazić, że nasz kraj nie ma takiej umowy ze swoim sąsiadem; to byłoby ze szkodą dla Polski _ - ocenia Martyniuk.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski nie widzi - według mediów - podstaw do wypowiedzenia porozumienia dotyczącego decentralizacji obrotu prawnego między sądami obu państw.

bEgAwzwK

Premier Donald Tusk mianem _ głupoty _ określił przekazanie Białorusi informacji o Bialackim. W ocenie premiera Polska z powodu tego _ skandalicznego błędu prokuratora _ poniosła wielorakie szkody. Szef MSZ Radosław Sikorski przepraszał w imieniu Polski za przekazanie tej informacji.

Jeszcze w styczniu o białoruskich wnioskach z Seremetem rozmawiał Sikorski, który ostrzegał, że wnioski te mogą służyć do zwalczania opozycji demokratycznej. Po tym spotkaniu Seremet rozmawiał z prokuratorami z Departamentu Współpracy Międzynarodowej PG i uczulał ich na tę sprawę. Według Seremeta wykonanie białoruskiego wniosku w sprawie Bialackiego oznaczało zlekceważenie dyspozycji i poleceń, które wydał po styczniowym spotkaniu w MSZ.

Po sprawie Bialackiego Seremet polecił, by prokuratorzy, którzy otrzymają wniosek o pomoc prawną z Białorusi, konsultowali go z dyrektorem Departamentu Współpracy Międzynarodowej. PG wdrożyła też mechanizm konsultacji z MSZ w przypadku białoruskich wniosków o pomoc prawną, które będą budzić wątpliwości.

bEgAwzwL
Opozycja przeciwko Łukaszence. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialorus;najpierw;uwolnienie;wiezniow;potem;okragly;stol,253,0,899837.html) Okrągły stół na Białorusi? Stawiają warunki Działacze opozycji stawiają warunki Aleksandrowi Łukaszence.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;chce;porozumienia;z;ue;rosja;i;opozycja,229,0,899301.html) Łukaszenka chce porozumienia z UE i opozycją - _ Rozmawiajmy, prowadźmy dialog, a na pewno dojdziemy do jakiegoś porozumienia _ - powiedział prezydent Białorusi.
bEgAwzxe
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)