Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Iwanow optymistą ws. poprawy stosunków z USA

0
Podziel się:

Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow powiedział
w niedzielę w Monachium, że jest ostrożnym optymistą w sprawie
możliwości poprawy stosunków z USA, do której dąży administracja
nowego prezydenta amerykańskiego Baracka Obamy.

Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow powiedział w niedzielę w Monachium, że jest ostrożnym optymistą w sprawie możliwości poprawy stosunków z USA, do której dąży administracja nowego prezydenta amerykańskiego Baracka Obamy.

"USA wysłały mocny sygnał, że chcą prowadzić otwarty i szczery dialog. Ten sygnał został usłyszany" - powiedział Iwanow dziennikarzom po zakończeniu 45. Międzynarodowej Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium.

Jak zastrzegł jednak, "diabeł zawsze tkwi w szczegółach".

Iwanow spotkał się przy okazji konferencji z amerykańskim wiceprezydentem Joe Bidenem, który - według rosyjskiego wicepremiera - potwierdził, że Waszyngton chce w stosunkach z Rosją "nacisnąć przycisk +skasuj+" i ponownie przyjrzeć się dziedzinom, w których oba kraje mogą współpracować.

"Nie oznacza to, że musimy zgadzać się we wszystkim" - dodał Iwanow.

Potwierdził również, że Rosja chce przystąpić do rozmów o nowej wersji układu o redukcji nuklearnych zbrojeń strategicznych (START) tak szybko, jak tylko strona amerykańska będzie gotowa. Obecny układ START I wygasa w grudniu bieżącego roku.

Odniósł się też do wcześniejszych zapowiedzi rosyjskich dotyczących rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim taktycznych rakiet balistycznych Iskander w odpowiedzi na amerykańską tarczę antyrakietową w Polsce i Czechach.

"Od początku było jasne, że rakiety te mogą zostać rozmieszczone (w obwodzie kaliningradzkim), jeśli projekt tarczy antyrakietowej zostałby zrealizowany w formie proponowanej przez poprzednią administrację amerykańską" - powiedział Iwanow.

Dodał, że Rosja podtrzymuje ofertę współpracy w dziedzinie oceny zagrożenia rakietowego oraz wykorzystania istniejącej rosyjskiej infrastruktury radarowej we wspólnej obronie przeciwrakietowej.

Iwanow zaprzeczył też, jakoby Rosja wywarła na Kirgistan presję w sprawie zamknięcia amerykańskiej bazy w tym państwie, udzielając mu kredytu w wysokości 2 mld dolarów. "Nie ma związku pomiędzy zamknięciem bazy USA a rosyjską pożyczką dla Kirgistanu, który ma poważne problemy gospodarcze" - oświadczył Iwanow.

W piątek władze kirgiskie potwierdziły, że decyzja o zamknięciu amerykańskiej bazy na lotnisku Manas jest ostateczna.

Bazę tę założono w 2001 roku dla wsparcia operacji antyterrorystycznej w Afganistanie; jest to jedyna baza USA w byłej radzieckiej Azji Środkowej. Ma kluczowe znaczenie dla amerykańskich planów zwiększenia sił w Afganistanie o 30 tysięcy żołnierzy.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ dmi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)