Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nr 3 Al-Kaidy: Atak na placówkę CIA to zemsta

0
Podziel się

Wysoki rangą przywódca Al-Kaidy pochwalił w środę atak z 31 grudnia na
placówkę CIA w Afganistanie, twierdząc, że była to zemsta za zabicie jednego z pakistańskich
przywódców talibskich i dwóch działaczy Al-Kaidy.

bEhSgImt

Wysoki rangą przywódca Al-Kaidy pochwalił w środę atak z 31 grudnia na placówkę CIA w Afganistanie, twierdząc, że była to zemsta za zabicie jednego z pakistańskich przywódców talibskich i dwóch działaczy Al-Kaidy.

Komunikat internetowy tej treści został zamieszczony na internetowych forach dżihadystów. Figuruje pod nim podpis człowieka nr 3 w Al-Kaidzie, szejka Mustafy Abu al-Jazida, który zapewnia, że była to zemsta za śmierć Baitullaha Mehsuda, Abu Saleha al-Somaliego i Abdullaha Saida al-Libiego.

Przedstawiciel amerykańskich służb antyterrorystycznych powiedział, że al-Somali był ważnym planistą Al-Kaidy i zginął w grudniu w amerykańskim ataku w zachodnim Pakistanie. Pakistańskiego lidera talibskiego Mehsuda zabito natomiast 5 sierpnia w ataku rakietowym CIA w północno-zachodnim Pakistanie.

bEhSgImv

Al-Somali był odpowiedzialny za planowanie operacji Al-Kaidy poza terytorium Afganistanu i Pakistanu, np. w Afryce. Podejrzewano go o udział w planowaniu zamachów w USA i Europie.

Komunikat al-Jazida zwiększa niejasność co do tego, kto przeprowadził atak z 31 grudnia, a w którym zginęło 7 pracowników CIA oraz oficer wywiadu jordańskiego; 6 osób odniosło obrażenia. Wcześniej przyznali się do tego talibowie. Eksperci nie są zgodni, czy nowy komunikat oznacza wzięcie na siebie przez Al-Kaidę odpowiedzialności za zamach, czy też jest tylko pochwałą zamachowca. (PAP)

mw/ ap/

5426426

bEhSgImW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)