Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama obiecuje pomoc USA dla Egiptu

0
Podziel się:

Prezydent złożył taką deklarację rozmawiając z przywódcami Wielkiej Brytanii, Jordanii i Turcji.

Obama obiecuje pomoc USA dla Egiptu
(marcn/CC/Flickr)

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że Stany Zjednoczone nadal są gotowe udzielić wszelkiej pomocy, w tym finansowej, _ jeśli będzie konieczna i pożądana przez naród egipski _ w uporządkowanym i wiarygodnym przejściu Egiptu do demokracji.

Obama złożył taką deklarację podczas rozmów telefonicznych, jakie przeprowadził z przywódcami Wielkiej Brytanii, Jordanii i Turcji. Amerykański prezydent wyraził też zadowolenie z oświadczenia egipskich wojskowych kierujących obecnie krajem po ustąpieniu prezydenta Hosni Mubaraka, że ich celem jest przekazanie władzy rządom cywilnym oraz, że będą honorować międzynarodowe zobowiązania Egiptu.

To ostatnie zapewnienie zostało też powitane z zadowoleniem w Izraelu, którego przywódcy obawiali się o los izraelsko-egipskiego układu pokojowego z 1979 roku. Analitycy bliskowschodniej sceny politycznej podkreślają, że dowództwo armii egipskiej zdecydowanie popiera ten układ m. in. dlatego, że gwarantuje on amerykańską pomoc wojskową, której wysokość sięga obecnie 1,3 mld dolarów rocznie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;juz;nigdy;nie;bedzie;taki;sam,126,0,770430.html) "Egipt już nigdy nie będzie taki sam" Tak prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama skomentował decyzję Hosni Mubaraka o ustąpieniu ze stanowiska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t131337.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krotsza;godzina;policyjna;w;egipcie,101,0,770661.html) Krótsza godzina policyjna w Egipcie Obowiązuje ona obecnie od północy do 6 rano. Wojskowe władze Egiptu zapewniły także, że kraj będzie przestrzegał układów międzynarodowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)