Notowania

usa
16.08.2010 07:12

Obama ostrzega Turków, grozi wstrzymaniem wsparcia

Prezydent USA krytykuje stanowisko Ankary wobec Izraela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent USA Barack Obama osobiście ostrzegł premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że stanowisko Ankary w sprawie Iranu i Izraela może zmniejszyć jej szanse na otrzymanie uzbrojenia od Amerykanów - podał brytyjski dziennik _ Financial Times _.

_ Prezydent Obama powiedział Erdoganowi, że stanowiska Turcji w niektórych kwestiach wywołały pytania, które zostaną poruszone w Kongresie _ - powiedział anonimowo brytyjskiej gazecie wysoki przedstawiciel amerykańskiego rządu i dodał, że chodzi m.in. o kwestię _ zaufania do Turcji jako sojusznika _.

Turcja chce kupić od Amerykanów samoloty bezzałogowe do walki z separatystami kurdyjskimi z Partii Pracujących Kurdystanu , mającymi swoje bazy na turecko-irackiej granicy. Ankara liczy na zakup sprzętu po tym jak USA wycofają się z Iraku pod koniec 2011 roku - pisze _ FT _.

_ Oznacza to, że trudniej będzie, aby w Kongresie przeszły pewne kwestie, o jakie zwróciła się do nas Turcja, jak na przykład dotyczące dostarczenia uzbrojenia do walki z PKK _ - tłumaczył przedstawiciel władz USA.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t102619.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;zly;na;francje;i;niemcy;za;turcje,54,0,648758.html) Cameron zły na Francję i Niemcy za Turcję

Stany Zjednoczone wyraziły swoje rozczarowanie, kiedy Ankara nie poparła sankcji przeciwko Teheranowi, przyjętych w czerwcu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Zachód podejrzewa reżim w Iranie o plany zbrojeń nuklearnych, czemu Teheran systematycznie zaprzecza.

Z kolei stosunki Turcji z Izraelem poważnie pogorszyły się po ataku 31 maja izraelskich komandosów na morski konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. W ataku zginęło dziewięciu tureckich działaczy propalestyńskich.

Według _ FT _, podczas ostatniego spotkania z premierem Erdoganem na czerwcowym szczycie G20 w Toronto prezydent Obama zwrócił się do Turcji, aby złagodziła swe stanowisko w sprawie szturmu na flotyllę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t74582.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ankara;izrael;glownym;zagrozeniem;dla;pokoju,2,0,606722.html) Ankara: Izrael głównym zagrożeniem dla pokoju Premier Turcji oskarża Żydów o zbrodnie w trakcie ofensywy w Strefie Gazy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t99706.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tajne;spotkanie;izraelsko-tureckie,111,0,639087.html) Tajne spotkanie izraelsko-tureckie Przedstawiciele rządów obu państw wynajęli pokój w szwajcarskim hotelu na fałszywe nazwisko.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz