Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama: sojusz wojskowy z USA służy interesom Japonii

0
Podziel się:

Sojusz wojskowy ze Stanami Zjednoczonymi i porozumienie w sprawie
amerykańskiej bazy na Okinawie służy interesom Japonii - powiedział prezydent USA Barack Obama w
wywiadzie wyemitowanym we wtorek w japońskiej telewizji publicznej NHK.

Sojusz wojskowy ze Stanami Zjednoczonymi i porozumienie w sprawie amerykańskiej bazy na Okinawie służy interesom Japonii - powiedział prezydent USA Barack Obama w wywiadzie wyemitowanym we wtorek w japońskiej telewizji publicznej NHK.

Amerykański przywódca udaje się w piątek z pierwszą oficjalną wizytą do Japonii w atmosferze napięć wokół planów przeniesienia w inny, mniej zaludniony rejon Okinawy bazy piechoty morskiej USA Futenma. Wizyta potrwa do soboty.

"Premier (Yukio) Hatoyama zainicjował w Japonii zmianę, która rzeczywiście jest bez precedensu. To było polityczne trzęsienie ziemi" - powiedział w wywiadzie Obama.

We wrześniu w Japonii doszły do władzy ugrupowania opozycyjne na czele z Partią Demokratyczną, które zapowiedziały w kampanii przedwyborczej, że będą mniej zależne od Waszyngtonu w polityce zagranicznej. Jednym z haseł wyborczych japońskich demokratów było zrewidowanie istniejącego porozumienia o statusie wojsk USA w Japonii. W kraju tym, którego własne siły zbrojne ogranicza pacyfistyczna konstytucja, stacjonuje obecnie około 47 tys. amerykańskich żołnierzy.

"Uważam, że całkowicie normalne jest, iż nowy rząd chce rozpatrzyć sposób postępowania w nowym środowisku" - powiedział Obama. "Uważam też - dodał - że kiedy ten proces się zakończy, japońskie władze dojdą do wniosku, że nasz sojusz, decyzje w sprawie baz, które wynegocjowaliśmy, że wszystko to służy interesowi Japonii".

W ramach porozumienia o reorganizacji wojsk z 2006 roku USA i Japonia uzgodniły przeniesienie działalności bazy Futenma z centrum miasta Ginowan na Okinawie w rzadziej zaludniony rejon wyspy. Porozumienie przewiduje również przeniesienie około 8 tys. marines z Okinawy na amerykańską wyspę Guam.

Jak pisze agencja AFP, Amerykanie chcą, aby nowa baza w ustalonym miejscu była gotowa do 2014 roku. Z kolei nowy japoński rząd domaga się przeniesienia bazy w inny rejon archipelagu lub nawet na teren innego kraju. (PAP)

cyk/

5100734, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)