Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od piątku nowa ustawa o usługach turystycznych

0
Podziel się:

Od piątku wchodzi w życie znowelizowana ustawa o usługach turystycznych.
Uchwalone przez Sejm pod koniec kwietnia przepisy zwiększają ochronę klientów biur turystycznych.

Od piątku wchodzi w życie znowelizowana ustawa o usługach turystycznych. Uchwalone przez Sejm pod koniec kwietnia przepisy zwiększają ochronę klientów biur turystycznych.

Ustawa jest dostosowana do przepisów unijnych, zwiększa ochronę osób korzystających z usług turystycznych oraz liberalizuje zasady prowadzenia działalności gospodarczej w tej branży.

Za najważniejszy aspekt znowelizowanej ustawy minister sportu i turystyki Adam Giersz uważa zwiększenie ochrony praw klientów.

"Zabezpieczenia finansowe, jakie będą musiały posiadać biura podróży, muszą wystarczyć na pokrycie wszystkich roszczeń klientów. Nie tak, jak dotychczas, że te roszczenia były realizowane stopniowo, czyli w pierwszej kolejności koszty powrotu do kraju, w przypadku podróży zagranicznej, potem zwrot należności za niezrealizowaną wycieczkę, a na koniec za część programu niezrealizowaną w ramach wykupionego urlopu. Ta ustawa to zmieni" - powiedział Giersz.

Minister podkreślił, że nowa ustawa jest przede wszystkim w interesie klienta. "Wszystkie biura, tak jak w innych krajach unijnych, będą musiały mieć zabezpieczenia finansowe pokrywające wszystkie roszczenia turystów. To jest standard europejski" - zauważył Giersz.

Innym mechanizmem działającym na korzyść klientów ma być wprowadzenie do centralnej ewidencji organizatorów i pośredników turystycznych dodatkowego wykazu przedsiębiorstw, w stosunku do których wszczęto postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru. "Będzie to mechanizm wcześniejszego ostrzegania klientów przed kłopotami określonych biur" - dodał Giersz.

Wiceminister Katarzyna Sobierajska zwróciła uwagę na kolejne korzystne dla klientów rozwiązania. "Osoby korzystające z usług biur podróży będą mogły składać reklamacje w ciągu 30 dni po powrocie z urlopu, niezależnie od tego, czy zgłaszały zastrzeżenia w trakcie trwania imprezy. Do tej pory ten czas był skracany przez biura podróży nawet do siedmiu dni od powrotu z wycieczki" - powiedziała Sobierajska.

Nowe przepisy przewidują, że aby założyć biuro podróży, nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego. Dotychczas biuro podróży mogła prowadzić osoba, która skończyła studia wyższe na kierunku turystyki i rekreacji, prawa, ekonomii lub zarządzania i marketingu i miała rok praktyki. W przypadku ukończenia innego kierunku studiów trzeba było wykazać się dwuletnią praktyką.

"Liberalizacja przepisów w tym zakresie jest również zgodna z rozwiązaniami unijnymi" - podkreślił Giersz.

Skala zjawiska upadłości biur podróży w Polsce jest znikoma. "Na rynku usług turystycznych funkcjonuje trzy tysiące podmiotów. W ciągu 12 lat mieliśmy do czynienia tylko z 34 przypadkami bankructw. Jak na tak duży kraj jak Polska, to naprawdę niewiele" - dodała Sobierajska.(PAP)

af/ mak/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)