Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odsłonięcie rzeźby i koncert w Trybunale Konstytucyjnym

0
Podziel się:

W poniedziałek w 219 rocznicę uchwalenia konstytucji 3-maja w Trybunale
Konstytucyjnym odsłonięto rzeźbę, przedstawiającą idee konstytucjonalizmu. Odbył się też koncert
zespołu Mazowsze. Wygłoszono także wykłady na temat konstytucji.

W poniedziałek w 219 rocznicę uchwalenia konstytucji 3-maja w Trybunale Konstytucyjnym odsłonięto rzeźbę, przedstawiającą idee konstytucjonalizmu. Odbył się też koncert zespołu Mazowsze. Wygłoszono także wykłady na temat konstytucji.

Rzeźbę w ogrodach Trybunału odsłonił prezes TK Bohdan Zdziennicki. Przedstawia ona dwie tablice; na jednej z nich znajduje się waga, a na drugiej treść art. 30 konstytucji RP: "Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych". Na obie tablice spogląda ustawiona opodal kobieta.

Po odsłonięciu rzeźby w Trybunale odbył się koncert zespołu Mazowsza, który wykonał Pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Wykłady wygłosili: prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Jean Paul Costa oraz sędzia tego Trybunału prof. Lech Garlicki.

Jean Paul Costa powiedział, że rola Trybunału w Strasburgu (który bada czy zaskarżone wyroki bądź decyzje wymiaru sprawiedliwości są zgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Podstawowych Wolności) jest rolą quasi-konstytucyjną. Mówił też o wpływie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na sądownictwo konstytucyjne państw-członków Rady Europy. Podkreślił, że celem Trybunału w Strasburgu jest m.in. wypracowywanie wspólnych standardów międzynarodowych w dziedzinie praw człowieka.

Prof. Lech Garlicki nawiązując do konstytucji 3-maja powiedział, że była to konstytucja ewolucji, a nie rewolucji, jak to było w przypadku Francji czy w pewnym stopniu - Stanów Zjednoczonych. Konstytucja ta - jak podkreślał - była formą kompromisu pomiędzy rozmaitymi ugrupowaniami. "Chociaż może nie przyjęta w 100-proc. demokratyczny sposób dawała przeciwnej stronie szansę na kompromis" - powiedział.

W uroczystości w Trybunale uczestniczyli m.in. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Janusz Trzciński, prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.(PAP)

dom/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)