Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Uczelnia otworzyła szpital uniwersytecki

0
Podziel się:

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
który od października uczy studentów na kierunku medycyny,
otworzył w piątek szpital kliniczny. Placówka ta wcześniej była
szpitalem wojskowym.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który od października uczy studentów na kierunku medycyny, otworzył w piątek szpital kliniczny. Placówka ta wcześniej była szpitalem wojskowym.

Uczestnicząca w oficjalnym otwarciu szpitala minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że jej zdaniem studenci medycyny mają znakomite szanse, by dobrze się wykształcić, bo jest ich mniej niż na innych uczelniach medycznych w kraju. "Tym samym kadra naukowa i pacjenci będą dla was bardziej dostępni" - mówiła Kopacz do studentów olsztyńskiej medycyny.

Szpital, który uczelnia przekształciła na szpital uniwersytecki, to kompleks stuletnich budynków, w których przez lata mieściła się lecznica wojskowa. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało budynki najpierw miastu Olsztyn, a miasto - uczelni.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Józef Górniewicz podczas otwarcia szpitala akademickiego zapowiedział, że uczelnia do 2012 roku wybuduje na terenie placówki nowy szpital, a obecne budynki zostaną zamienione na obiekty dydaktyczne. Środki na inwestycję uczelnia zamierza zdobyć z Ministerstwa Zdrowia, które dotuje szpitale uniwersyteckie oraz ze środków unijnych na rewitalizację terenów powojskowych.

Wydział nauk medycznych istnieje na olsztyńskim uniwersytecie od dwóch lat i kształcił najpierw tylko na kierunku pielęgniarskim, od października 2008 uruchomiono kształcenie na kierunku medycyny. Uczelnia już w 2008 roku zawarła porozumienie ze szpitalem i zaczęła przystosowywać budynki na swoje potrzeby - uruchomiono klinikę neurochirurgii i Collegium Anatomicum. Uniwersyteccy lekarze wykonali już pierwsze pionierskie na Warmii i Mazurach operacje mózgu. (PAP)

jwo/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)