Notowania

negocjacje
03.11.2009 20:44

ONZ: Kraje afrykańskie wznowiły negocjacje ws. klimatu

Kraje afrykańskie zgodziły się we wtorek, po jednodniowym bojkocie, wznowić udział w negocjacjach dotyczących nowego porozumienia klimatycznego, prowadzonych przez 175 krajów w ramach ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kraje afrykańskie zgodziły się we wtorek, po jednodniowym bojkocie, wznowić udział w negocjacjach dotyczących nowego porozumienia klimatycznego, prowadzonych przez 175 krajów w ramach ONZ. *

"Udało nam się znaleźć rozwiązanie" - oświadczył John Ashe, przewodniczący grupy prowadzącej negocjacje w Barcelonie.

Kraje afrykańskie zbojkotowały część negocjacji w proteście przeciwko nieadekwatnym ich zdaniem obietnicom składanym przez kraje rozwinięte, dotyczącym zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku w ramach porozumienia, które ma być zawarte w grudniu w Kopenhadze.

Delegaci z Afryki uważają, że ich kraje są najbardziej narażone na susze, powodzie, pustynnienie, pożary lasów i niebezpieczeństwa związane z podwyższaniem się poziomu oceanów, przewidywane przez ONZ-owskie badania, jako wynik globalnego ocieplenia.

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem sześć z 10 pozostałych jeszcze posiedzeń w Barcelonie będzie poświęconych redukcji emisji gazów cieplarnianych przez kraje uprzemysłowione.

Państwa afrykańskie przekonują, że kraje rozwinięte powinny do 2020 roku zmniejszyć emisje do poziomu co najmniej o 40 proc. niższego niż w 1990 roku.

Obrady w Barcelonie są ostatnią sesją ONZ przed szczytem w Kopenhadze. (PAP)

keb/ mc/

5061673

Tagi: negocjacje, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz