Notowania

produkcja
02.09.2009 07:50

ONZ: UNODC: Spada produkcja opium w Afganistanie

Produkcja opium w Afganistanie spadła w ciągu roku o ok. 10 procent - wynika z opublikowanych w środę w Wiedniu najnowszych danych Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). Jednocześnie podano, że aż o 22 proc. zmniejszyły się uprawy maków opiumowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Produkcja opium w Afganistanie spadła w ciągu roku o ok. 10 procent - wynika z opublikowanych w środę w Wiedniu najnowszych danych Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). Jednocześnie podano, że aż o 22 proc. zmniejszyły się uprawy maków opiumowych. *

Z raportu ONZ wynika, że największy spadek produkcji i areału upraw maków opiumowych zanotowano w prowincji Helmand, na południu Afganistanu, jednak produkcja narkotyku jest tu wyższa niż przed trzema laty. Tylko w Helmandzie wytwarza się aż 50 procent światowej produkcji opium.

Według danych ONZ, w tym roku w Afganistanie wyprodukowane zostanie ok. 6900 ton opium. Rok wcześniej produkcja wynosiła 7700 ton. W samej prowincji Helmand mimo działań sił międzynarodowych maki opiumowe w tym roku zasiano na obszarze ok. 69 833 hektarów - w zeszłym roku obszar ten wynosił ok. 103 590 ha. W 2005 roku areał ten był mniejszy - 26 500 hektarów.

Przedstawiając nowe dane, dyrektor UNODC Antonio Maria Costa podkreślił, iż mimo ogólnie niezbyt dobrej sytuacji w Afganistanie, napawają one optymizmem, dowodząc iż w tej sprawie możliwy jest postęp. Podkreślił znaczenie realizowanego przez brytyjskie siły programu tworzenia "stref żywności", polegającego na rozdawaniu afgańskim chłopom ziarna zbóż na zasiew.

Costa zaznaczył jednak, iż ceny opium na światowym roku - gdzie popyt szacuje się na ok. 5 tys. ton rocznie - są obecnie najniższe od 10 lat. Składowane obecnie w Afganistanie nadwyżki tego narkotyku - ostrzegł dyrektor UNODC - stanowią potencjalnie niezwykle groźną dla ludzkości bombę z opóźnionym zapłonem. Zapasy te obecnie wynoszą prawdopodobnie około 10 tys. ton - szacuje Costa. (PAP)

hb/ ap/

4669244 4669243 int.

Tagi: produkcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz