Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje pozarządowe protestują przeciwko odkładaniu ustawy o rodzicielstwie zastępczym

0
Podziel się:

Organizacje pozarządowe oraz rodziny
zastępcze protestują przeciwko odkładaniu wejścia w życie ustawy o
rodzicielstwie zastępczym. "Nie zgadzamy się na oszczędności
kosztem porzuconych dzieci" - piszą w liście otwartym do premiera.

Organizacje pozarządowe oraz rodziny zastępcze protestują przeciwko odkładaniu wejścia w życie ustawy o rodzicielstwie zastępczym. "Nie zgadzamy się na oszczędności kosztem porzuconych dzieci" - piszą w liście otwartym do premiera.

W zeszłym tygodniu minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak zapowiedziała, że w ramach oszczędności budżetowych ustawa o rodzinnej opiece zastępczej, której koszt szacowany jest na 200 mln zł, zostanie odłożona o rok.

Ustawa ta ma m.in. wprowadzić instytucje asystenta rodziny i koordynatora rodzinnej opieki zastępczej, kładzie nacisk na pracę z rodziną naturalną, by tam, gdzie to możliwie nie dopuszczać do odebrania dziecka i skuteczne wsparcie dla rodzin zastępczych i adopcyjnych, aby więcej ludzi decydowało się na ten krok i by mogli liczyć na realną pomoc. Ustawa ma doprowadzić do stopniowego ograniczenia liczby dzieci w domach dziecka i rozwoju rodzinnych form opieki zastępczej. Założenia do projektu ustawy we wrześniu zeszłego roku rozpatrzył Komitet Stały Rady Ministrów i rekomendował je Radzie Ministrów.

W związku z decyzją o opóźnieniu wejścia w życie ustawy, 27 organizacji pozarządowych, instytucji oraz rodziców zastępczych wystosowało list otwarty do premiera Donalda Tuska.

"Z niepokojem przyjęliśmy informację, iż rząd podjął decyzję o czynieniu oszczędności kosztem dzieci zagrożonych wychowaniem poza rodziną, porzuconych i osieroconych. (...) Szczególnie niepokoi nas fakt, iż decyzja ta została podjęta w roku, który wolą parlamentarzystów został ogłoszony Rokiem Rodzinnej Opieki Zastępczej, co związane było także z wyrażeniem intencji zabezpieczenia środków na ten cel w budżecie państwa na rok 2009" - czytamy w liście udostępnionym w środę PAP.

Zdaniem sygnatariuszy listu, zarówno społeczne, jak i finansowe koszty proponowanych oszczędności, będą znacznie wyższe. "Pogarszająca się sytuacja rodzin, związana z kryzysem oraz nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy, którą przygotował rząd, prawdopodobnie spowodują konieczność udzielenia pomocy większej niż dotychczas liczbie dzieci" - przestrzegają. Zwracają także uwagę na konsekwencje finansowe pozostawienia dzieci w placówkach instytucjonalnych, w których warunki wychowania są gorsze, a koszty utrzymania dziecka - wyższe.

"Apelujemy, by Pan Premier i Rząd rozważyli ponownie decyzję o przesunięciu wejścia w życie ustawy o pieczy zastępczej i wzięli pod uwagę fakt, iż zamiast ograniczać, należy nasilać działania respektujące prawo dziecka do wychowania w rodzinie, szczególnie w Roku Rodzinnej Opieki Zastępczej" - piszą autorzy listu.

Pod listem podpisali się m.in. Joanna Luberadzka-Gruca z Fundacji Przyjaciółka, Elżbieta Janczur ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, przedstawiciele Ośrodków Pomocy Rodzinie oraz Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych TPD, rodzinnych domów dziecka, a także opiekunowie zastępczy i kuratorzy sądowi.(PAP)

akw/ malk/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)