Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Para prezydencka zostanie pochowana razem

0
Podziel się

Jutro do Polski przywiezione zostanie ciało prezydentowej Marii Kaczyńskiej.

Para prezydencka zostanie pochowana razem
(PAP/Jacek Turczyk)
bDJjljzF

Aktualizacja: 19:06

Trumna z ciałem prezydentowej Marii Kaczyńskiej ma zostać przywieziona do Polski jutro około 10.00 rano. Informację taką przekazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. Uzgodnienia dotyczące pogrzebu i uroczystości żałobnych wciąż trwają.

Prezydencki minister poinformował, że na lotnisku wojskowym w Warszawie, gdzie przyleci samolot wiozący trumnę z ciałem pani prezydentowej, odbędzie się uroczystość oddania honorów zmarłej.

Jak zaznaczył prezydencki minister weźmie w niej udział tylko najbliższa rodzina.

bDJjljzH

POSŁUCHAJ JACKA SASINA:

Po tej uroczystości ciało Marii Kaczyńskiej zostanie przewiezione do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spocznie w pałacowej kaplicy, obok ciała jej męża.

Tymczasem w Warszawie trwają przygotowania do publicznego wystawienia trumny z ciałem prezydenta. - _ Chcemy, aby każdy Polak, który będzie chciał oddać hołd panu prezydentowi, mógł przyjść, stanąć przed trumną _ - powiedział Jacek Sasin.

Pałac Prezydencki prawdopodobnie otwarty zostanie we wtorek._ - Nie zakładamy, że to będzie jeden dzień. Mówiąc o wtorku, mam na myśli to, że we wtorek to wystawienie się stanie. Natomiasttrumna będzie wystawiona aż do uroczystości pogrzebowych _ - powiedział Sasin, dodał, że trumna będzie zamknięta.

bDJjljzN

W kancelarii premiera trwają konsultacje na temat pogrzebu

_ - W Kancelarii Premiera cały czas trwają spotkania różnych zespołów zajmujących się organizacją uroczystości pogrzebowych _ - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.

Przed południem w kancelarii premiera odbyło się w tej sprawie spotkanie przedstawicieli rządu i Kancelarii Prezydenta.

Graś podkreśla jednak, że spotkania dotyczące pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego nadal się odbywają. Zapowiedział, że Kancelaria Premiera przekaże mediom kompleksowe informacje, jak tylko zostaną ustalone wszystkie szczegóły.

bDJjljzO

W spotkaniu ze strony rządu uczestniczyła grupa pod przewodnictwem ministra Michała Boniego, a ze strony Kancelarii Prezydenta minister Jacek Sasin. Pierwsza część spotkania miała dotyczyć pomocy rodzinom ofiar, a druga - organizacji pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Minister Jacek Sasin potwierdził, że jest plan, żeby uroczystość pogrzebowa odbyła się w sobotę. Dodał jednak, że data uzależniona jest od tego, kiedy w Polsce znajdą się ciała wszystkich ofiar katastrofy. Podkreślił, że uroczystość pogrzebowa będzie poświęcona nie tylko parze prezydenckiej, ale wszystkim, którzy zginęli w katastrofie.

_ - W tej chwili zamysłem rządu, wspólnym zamysłem obu kancelarii jest, aby ta uroczystość pogrzebowa, ta centralna, państwowa uroczystość pogrzebowa była uroczystością poświęconą wszystkim poległym i aby odbywała się przy trumnach wszystkich poległych _ - powiedział.

_ - Nikt z nas nie wyobraża sobie innego scenariusza jak ten, że para prezydencka będzie razem w tych chwilach i zostanie razem pochowana _ - dodał minister. Zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z rodziną zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i sprawa wspólnego pochówku pary prezydenckiej nie podlega dyskusji.

bDJjljzP

Czytaj wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Sasin zdementował informacje, że brat prezydenta Jarosław Kaczyński zidentyfikował podczas wizyty w Smoleńsku ciało Marii Kaczyńskiej. _ - Rozmawiałem z Jarosławem Kaczyńskim na ten temat. W zdecydowany sposób zaprzeczył, jakoby podejmował jakąkolwiek próbę identyfikacji jakichkolwiek zwłok jako zwłok pani prezydentowej. Takiej sytuacji po prostu nie było _ - zaznaczył.

Sobotni termin uroczystości pogrzebowych pojawił się, gdyż informacje ze strony rosyjskiej wskazywały, że identyfikacja wszystkich ciał powinna zakończyć się w połowie tygodnia. Wtedy - według Sasina - w czwartek mógłby rozpocząć się przewóz ciał ofiar do Polski.

_ - Jeśli tak by się stało, to sobota byłaby realnym terminem _ - ocenił. Dodał jednak, że dochodzą sprzeczne informacje o tym, jak przebiega identyfikacja. _ - Mam nadzieję, że dzisiaj to wyjaśnimy _ - podkreślił.

Sasin powiedział też, że nie ma jeszcze decyzji co do miejsca pochówku pary prezydenckiej.

bDJjljzQ

Główne uroczystości żałobne na placu Piłsudskiego w Warszawie

_ - Uroczystości żałobne poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku mają się odbyć w sobotę w Warszawie na Placu Piłsudskiego _ - poinformował tymczasem marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dodał, że pogrzeby odbędą się dopiero po uroczystościach żałobnych.

_ - Uroczystości żałobne mają się odbyć w okolicach Grobu Nieznanego Żołnierza _ - powiedział Borusewicz. Zaznaczył, że w razie złej pogody uroczystości żałobne mogą być przeniesione do warszawskiej archikatedry św. Jana.

Na pogrzeb prezydenckiej pary przyjedzie rodzina z Ukrainy

Na pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego przyjedzie jego rodzina z Ukrainy - poinformował Wołodymyr Mochnaczow, jeden z ukraińskich kuzynów nieżyjącego prezydenta.

_ - Nie mogę o tym mówić. Wiadomość o jego śmierci była tak nieoczekiwana, że wciąż nie mogę się z nią pogodzić - _powiedział w rozmowie telefonicznej.

49-letni Mochnaczow mieszka w Połtawie, na wschodzie Ukrainy. Jest tam wiceszefem wydziału ochrony zdrowia w obwodowej administracji państwowej. Prócz niego na Ukrainie żyje jeszcze trzech kuzynów zmarłego prezydenta; dwóch z nich mieszka w Odessie.

Do ostatniej rozmowy Mochnaczowa z Lechem Kaczyńskim doszło przed świętami wielkanocnymi.

_ - Jeszcze przed Wielkanocą rozmawialiśmy przez telefon, a na początku maja mieliśmy się spotkać w Warszawie. Spotkania nie będzie - _ powiedział.

_ - Moja babka rodzona, znaczy matka mojego ojca, pochodziła z Ukrainy i to dalekiej, z rejonu Odessy. Także w Odessie mam rodzinę, ale z drugiej strony, od strony mamy, mam kuzynów dalszych. Na Ukrainie wiele lat swojego życia spędził mój dziadek. Tak że oczywiście, są tutaj dosyć silne związki. Ale wśród Polaków przecież to nic oryginalnego _ - powiedział w wywiadzie radiowym z 2006 roku, cytowanym na stronie internetowej prezydenta RP.

Ambasador przygotuje uroczystości

bDJjljAi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)