Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Parytety przy rekrutacji unijnych dyplomatów

0
Podziel się

Europarlament poparł decyzję szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton.

Parytety przy rekrutacji unijnych dyplomatów
(ec.europa.eu)
bEhVqfzF

Europarlament poparł decyzję szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton w sprawie organizacji i funkcjonowania służby dyplomatycznej. Przy rekrutacji dyplomatów zachowana ma być równowaga płciowa i geograficzna, co w 2013 r. zweryfikuje specjalny raport.

Za głosowało 549 eurodeputowanych, przeciwko 78, zaś 17 wstrzymało się od głosu. Tym samym po siedmiu miesiącach burzliwych negocjacji między Ashton a ministrami spraw zagranicznych _ 27 _ i sprawozdawcami PE, eurodeputowani poparli decyzję o organizacji i funkcjonowaniu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, jak oficjalnie nazywa się tworzony korpus dyplomatyczny.

Ta nowa quasi-instytucja, z własnym budżetem i ponad 130 ambasadami UE na świecie, ma zapewnić UE spójny i silny głos na arenie międzynarodowej.

bEhVqfzH

Najpewniej jeszcze w lipcu Ashton, ogłosi pulę nazwisk na najważniejsze stanowiska w ESDZ. Ta pula będzie obejmować nie tylko stanowisko sekretarza generalnego i jego dwóch zastępców, ale też kilku dyrektorów w centrali i niektórych ambasadorów.

[

Sikorski: Unijny korpus dyplomatyczny do przyjęcia ]( http://news.money.pl/artykul/sikorski;unijny;korpus;dyplomatyczny;do;przyjecia,112,0,614000.html )

bEhVqfzN

Polak, minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz jest regularnie wymienianyna jednego z zastępców sekretarza generalnego - zarówno przez otoczenie Ashton jak i dyplomatów różnych krajów. Ale ostatecznej decyzji wysoka przedstawiciel jeszcze nie ogłosiła.

Sprawozdawcy PE uznali, że spełniony został ich główny postulat w negocjacjach, a mianowicie zachowanie tzw. metody wspólnotowej przy budowie ESDZ. Początkowo bardzo obawiali się, że służba będzie zbyt podporządkowana państwom członkowskim.

Ostatecznie PE uzyskał gwarancje kontroli budżetowej i politycznej nad ESDZ (np. ambasadorzy UE mają występować przed PE), co jak mówił sprawozdawca, lider liberałów Guy Verhofstadt, _ pozwoli, by ESDZ działała w interesie całej UE, a nie interesów poszczególnych państw _. _ - To do pani należy teraz określenie tego, czym jest ten wspólny interes _ - zwrócił się do Ashton.

Szefowa unijnej dyplomacji liczy, że ESDZ będzie w pełni operacyjna najpóźniej 1 grudnia, czyli w pierwszą rocznicę wejścia w życie Traktatu z Lizbony, który zapowiedział stworzenie tej służby. Zapewniła, że przy rekrutacji do ESDZ będzie wybierać dyplomatów _ jak najbardziej kompetentnych _, dbając o równowagę geograficzną i płciową. - _ Będziecie mogli mnie z tego rozliczyć _ - zapewniała m.in. polskich europosłów, którzy apelowali o zatrudnianie pracowników z nowych państw UE.

bEhVqfzO

Pod głosowanie eurodeputowanych zostało poddane porozumienie osiągnięte w czerwcu między Ashton, sprawozdawcami PE a Radą UE (ministrami spraw zagranicznych _ 27 _). Zgodnie z nim, jedna trzecia pracowników ma pochodzić z krajów UE (dyplomaci narodowi), a reszta ma być przeniesiona z unijnych instytucji (głównie z Dyrekcji ds. Stosunków Zewnętrznych KE).

Nie ma mowy o kwotach narodowych, ale w 2013 roku sporządzony zostanie raport na temat równowagi geograficznej i jeśli okaże się, że są istotne problemy, to wprowadzone zostaną korekty.

Zgodnie z przyjętą rezolucją i zgodnie ze stanowiskiem PE, te _ dodatkowe środki specjalne, mające zwiększyć równowagę geograficzną i płciową, powinny obejmować w przypadku równowagi geograficznej środki analogiczne do tych przewidzianych rozporządzeniem Rady z 2004 roku _. Chodzi o kwoty przyjęte w 2004 r. w Komisji Europejskiej dla urzędników z nowych państw członkowskich.

bEhVqfzP

Ten zapis zaproponował Jacek Saryusz-Wolski z PO, który od samego początku negocjacji zaangażował się na rzecz zagwarantowania sprawiedliwej reprezentacji państw w ESDZ. Obecnie w Dyrekcji ds. Stosunków Zewnętrznych KE, która ma być przeniesiona do ESDZ, na około 600 pracowników pracuje zaledwie około 30 Polaków.

Jak powiedziała rzeczniczka Ashton, Maja Kocjanczicz, Ashton nie ma nic przeciwko poprawce Saryusz-Wolskiego, bo _ mieści się ona w porozumieniu madryckim _, a sama decyzja o utworzeniu ESDZ nie została zmieniona. Dodatkowy zapis PE - wyjaśniła rzeczniczka - nie przesądza, że kwoty narodowe na pewno powstaną, ale mogą być jedną ze spraw do podjęcia, jeśli okaże się, że w ESDZ nie będzie równowagi geograficznej..

Ostatnie słowo będzie w tej sprawie należeć do państw UE. Na czwartek zaplanowane jest posiedzenie ambasadorów państw UE, którzy ocenią, czy przyjęta przez PE rezolucja jest zgodna z porozumieniem madryckim. Formalna decyzja ministrów spraw zagranicznych zapowiedziana jest na 26 lipca. Dotychczas kraje sprzeciwiały się ustanowieniu kwot narodowych. _ - Ta poprawka jest miękka, niczego nie przesądza, więc nie powinno być problemów _ - powiedział pragnący zachować anonimowość unijny dyplomata.

bEhVqfzQ
bEhVqfAi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)