Notowania

muzyka
15.07.2010 14:52

Pierwsze płyty z muzyką Chopina w autentycznym brzmieniu

Ukazał się pełny zbiór utworów na fortepian z orkiestrą Fryderyka Chopina, nagranych na podstawie zapisu nutowego Narodowego Wydania Dzieł kompozytora. To pierwszy tego typu komplet nagrań artysty na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukazał się pełny zbiór utworów na fortepian z orkiestrą Fryderyka Chopina, nagranych na podstawie zapisu nutowego Narodowego Wydania Dzieł kompozytora. To pierwszy tego typu komplet nagrań artysty na świecie.

Z okazji obchodów Roku Chopinowskiego z inicjatywy Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina wydany został dwupłytowy album zawierający sześć dzieł kompozytora na fortepian z orkiestrą. Jest to zapis koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita i pochodzącego z Uzbekistanu pianisty, Eldara Nebolsina.

Utwory zostały nagrane w 2009 r. na podstawie zapisów nutowych opublikowanych w Narodowym Wydaniu Dzieł kompozytora, wydawanych przez Fundację. Jej celem jest ukazanie twórczości kompozytora w autentycznym brzmieniu.

Płyty, wydane przez przez wytwórnię NAXOS, zawierają łącznie sześć dzieł Chopina na fortepian z orkiestrą: I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Fantazja na tematy polskie op. 13, Rondo a la Krakowiak F-dur op. 14, II Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Wariacje na temat "La ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" Mozarta op. 2 oraz Andante spianato i Wielki Polonez Es dur op. 22.

Eldar Nebolsin, urodzony w 1974 r., jest m.in. laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Moskwie w 2005 r. oraz zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Santander w 1992 r. Artysta współpracuje z takimi orkiestrami jak Wiener Kammerorchester, Chicago Symphony Orchestra, New York Philharmonic Orchestra i Orchestre de Paris.

Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina opracowuje zapisy nutowe utworów kompozytora wykorzystując najnowocześniejsze metody badawcze i stosując analizę krytyczno-źródłową. Każdy zapis opatrzony jest komentarzem dotyczącym np. sposobu pedalizacji, palcowania lub interpretacji ozdobników.(PAP)

wal/ hes/

Tagi: muzyka, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz