Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS: premier powinien wystąpić do Rosji o "czarne skrzynki"

0
Podziel się

Premier Donald Tusk, zgodnie z polską racją stanu, powinien wystąpić do
rządu Federacji Rosyjskiej o jak najszybsze udostępnienie Polsce rejestratorów lotów TU-154M -
napisał szef klubu PiS Marek Kuchciński w liście do szefa polskiego rządu.

bEhybULF

*Premier Donald Tusk, zgodnie z polską racją stanu, powinien wystąpić do rządu Federacji Rosyjskiej o jak najszybsze udostępnienie Polsce rejestratorów lotów TU-154M - napisał szef klubu PiS Marek Kuchciński w liście do szefa polskiego rządu. *

Kuchciński zwrócił się do Tuska w sprawie "czarnych skrzynek" w liście, do którego w środę dotarła PAP. Zdaniem PiS, Polska powinna otrzymać "czarne skrzynki", a nie - jak zapowiedziano - kopie ich zapisów.

"W imieniu klubu parlamentarnego PiS zwracam się do pana premiera z prośbą o zwrócenie się do strony rosyjskiej o jak najszybsze udostępnienie rejestratorów lotów - tzw. +czarnych skrzynek+ - samolotu TU-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku" - napisał Kuchciński do Tuska.

bEhybULH

Poseł PiS Jarosław Zieliński w środowej rozmowie z PAP podkreślił, że jego ugrupowanie oczekuje od szefa rządu, że "wreszcie podejmie energiczne działania, by Polska otrzymała główny dowód, na którym mogą być zapisane istotne informacje dotyczące przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem".

"A tym głównym dowodem są rejestratory lotów" - dodał poseł. Jak podkreślił, PiS chce, by Polska dysponowała "oryginałami rejestratorów, z zapisanymi na nich informacjami". Ugrupowanie nie jest usatysfakcjonowane tym, że do Polski trafią jedynie kopie danych z "czarnych skrzynek" (mają one zostać przekazane w poniedziałek w Moskwie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Jerzemu Millerowei).

"Kopie nie są głównym dowodem, głównym dowodem są zawsze oryginały" - powiedział Zieliński. Ponadto - jak mówił - "czarne skrzynki", jako części samolotu, są własnością państwa polskiego, a "Polska musi mieć możliwość zweryfikowania tego, co zostało zgromadzone przez stronę rosyjską, w tym kopii zapisów czarnych skrzynek".

W liście do premiera PiS podkreśla, że rejestratory, od momentu ich odnalezienia, trafiły w ręce strony rosyjskiej.

bEhybULN

"Jednocześnie wiadome jest, że polska prokuratura wojskowa chce przeprowadzić niezależne badania fonoskopijne zapisów zarejestrowanych na tzw. +czarnych skrzynkach+. Żaden z polskich prokuratorów prowadzących lub nadzorujących śledztwo nie ma jednak obecnie dostępu do czarnych skrzynek samolotu TU-154M" - podkreśla PiS.

W liście do premiera ugrupowanie zwraca uwagę, że dostępu do "czarnych skrzynek" nie mają też rosyjscy prokuratorzy, o czym w liście do klubu PiS napisał prokurator generalny Andrzej Seremet. "Rejestratory lotu znajdują się w dyspozycji Międzynarodowego Komitetu Lotniczego (MAK), który podporządkowany jest rządowi Federacji Rosyjskiej" - podkreśla PiS.

"W tej sytuacji, gdy dostęp do zapisów +czarnych skrzynek+, będących własnością państwa polskiego jest utrudniony i odwleka się w czasie, tylko w gestii polskiego rządu jest możliwość domagania się uzyskania oryginałów zapisów, w celu zapewnienia organom badającym sprawę i polskiemu społeczeństwu dostępu do jak najbardziej rzetelnej i wiarygodnej informacji" - napisano w liście.

W ocenie PiS, "brak takich informacji może przełożyć się na powstawanie w polskim społeczeństwie niedomówień, chaosu informacyjnego, a nawet spekulacji, jak ma to miejsce w związku z rozpowszechnianiem się informacji o dodatkowych głosach w kabinie pilotów".(PAP)

bEhybULO

hgt/ tgo/ par/ woj/

bEhybUMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)