Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO i PiS: Patrioty to system obronny, a nie agresywny

0
Podziel się

Patrioty to system obronny, a nie agresywny - zapewniali w środę politycy
PO i PiS, pytani o reakcję rosyjskiego MSZ na umieszczenie w Morągu baterii rakiet Patriot. Szef
Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki (PO) jest zdania, że ta reakcja wynika z niewiedzy.

bEiKyiGJ

Patrioty to system obronny, a nie agresywny - zapewniali w środę politycy PO i PiS, pytani o reakcję rosyjskiego MSZ na umieszczenie w Morągu baterii rakiet Patriot. Szef Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki (PO) jest zdania, że ta reakcja wynika z niewiedzy.

Rozmieszczenie amerykańskich rakiet Patriot na terytorium Polski nie sprzyja umocnieniu bezpieczeństwa i rozwojowi zaufania - poinformowały w środę agencję ITAR-TASS źródła w departamencie informacji i prasy rosyjskiego MSZ.

W środę w jednostce wojskowej w Morągu odbyła się oficjalna uroczystość powitania polskich i amerykańskich żołnierzy oraz prezentacja baterii Patriot, które będą stacjonować w tym mieście. W Polsce ma znajdować się - początkowo okresowo, a później na stałe - baza baterii rakiet obrony powietrznej Patriot, a w przyszłości także baza rakiet SM-3, wchodzących w skład systemu obrony balistycznej.

bEiKyiGL

"Patrioty nie stanowią zagrożenia, ponieważ w ogóle jest to system obronny, a nie agresywny, a więc służą wyłapywaniu takich pocisków i rakiet, które stanowią agresję. To jest zasadnicza różnica" - zapewniał w środę w Sejmie Halicki, pytany o reakcje rosyjskiego MSZ. Jak podkreślił, Patrioty "bez wątpienia nie są skierowane przeciwko społeczeństwu rosyjskiemu".

"Być może brak jest jeszcze takiej dostatecznej informacji dla społeczeństwa rosyjskiego, by rozróżnić te dwie rzeczy" - powiedział szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Halicki podkreślał, że chodzi o "budowanie systemu bezpieczeństwa dla całego kontynentu".

"Jeżeli jest brak wiedzy, co do tego czym jest ten system obronny, a myślę, że Rosjanie powinni mieć tu pełną wiedzę, jeżeli jest brak tych informacji, to powinniśmy je dostarczyć" - mówił szef Komisji Spraw Zagranicznych. Jak ocenił, jest to "kwestia komunikacji".

bEiKyiGR

Również dla rzecznika klubu PiS Mariusza Błaszczaka reakcja rosyjskiego MSZ jest niezrozumiała.

"To są niezrozumiałe słowa, które brzmią jak z poprzedniej epoki. Przede wszystkim, rakiety Patriot są systemem obronnym, a nie zaczepnym, a Polska jest krajem niepodległym i decyduje sama o tym, jaki system obronny ustanawia" - powiedział PAP Błaszczak.

"Słyszeliśmy bardzo wiele na temat przełomu w relacjach polsko-rosyjskich, ale jeśli dodamy do tego fakt, że rosyjska prokuratura wojskowa stwierdziła, że śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej nie zostanie wznowione, to mamy do czynienia z obrazem jedynie deklaracji, za którymi nie idą czyny" - dodał Błaszczak.

Zdaniem rzecznika klubu PiS, w relacjach polsko-rosyjskich deklaracje rozmijają się z realnymi działaniami.(PAP)

bEiKyiGS

hgt/ ajg/ ura/

bEiKyiHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)