Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Pogońcie drapichrustów", czyli spoty wyborcze w telewizji

0
Podziel się:

W radiu i telewizji od dziś prezentowane są spoty wyborcze.

"Pogońcie drapichrustów", czyli spoty wyborcze w telewizji
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Komitety wyborcze mogą odpłatnie, a w mediach publicznych także nieodpłatnie, emitować audycje wyborcze swoich kandydatów.

Pokazany w sobotę rano w TVP, w ramach nieodpłatnego czasu antenowego, spotBronisława Komorowskiegorozpoczyna się od scen z majowej wizyty kandydata PO na Politechnice Częstochowskiej, gdzie mówił m.in. o możliwości wprowadzenia okręgów jednomandatowych w wyborach radnych, a w przyszłości także w wyborach parlamentarnych.

Spoty telewizyjne i radiowe mogą być emitowanego do północy, w piątek 18 czerwca. W sobotę - dzień przed głosowaniem 20 czerwca - będzie obowiązywać cisza wyborcza.
W filmie są m.in. kadry z Obornik Śląskich, gdzie urodził się Komorowski, z Józefowa, gdzie spędzał dzieciństwo, z warszawskiego Powiśla, gdzie mieszka. Pokazano więzienie w Białołęce i ośrodek internowania w Jaworzu, gdzie w stanie wojennym przebywał Komorowski.

Spot wyborczy kandydata PiS rozpoczyna się w gabinecie, w którym pracujeJarosław Kaczyński. Kandydat mówi, że myśląc o Polsce, często wspomina symbole historii. W tym kontekście wymienia najbardziej znane drzewo w Polsce: 700-letni dąb Bartek. Lider PiS nazywa go _ niemym świadkiem naszych dziejów _.

W kolejnym ujęciu grupa młodych ludzi i kandydat PiS na prezydenta pokazani są podczas sadzenia młodych dębów. _ - Siła państwa i dobrobyt społeczeństwa nie są dane raz na zawsze. Wymagają nieustannej troski, wspólnego działania oraz mądrości i odwagi rządzących. Podejmując decyzję dziś, bierzemy odpowiedzialność za losy przyszłych pokoleń _ - mówi Kaczyński. Tłem muzycznym spotu jest muzyka Fryderyka Chopina.

Kandydat SLDGrzegorz Napieralskiwybrał oszczędną formę prezentowania swego programu wyborczego. Spot to zdjęcia twarzy kandydata i jego wypowiedź. - _ Demokracja ma wiele wady, ale nic lepszego nie wymyśliliśmy ponad wolność w granicach prawa, autentyczną wolność. Wspaniale jest, kiedy tej wolności towarzyszy szacunek dla poglądów innych _ - przekonuje Napieralski.

Jak zaznacza, wszyscy mają prawo do poszanowania swej odmienności. _ - Zarówno religijnej, światopoglądowej, odmienności w wyborze sposobu życia, odmienności płci, a także odmienności seksualnej _ - mówi Napieralski. Podkreśla, że prezydenta prezydent musi być osobą, która stara się zrozumieć różne punkty widzenia.

Kandydat PSLWaldemar Pawlakprzypomina w spocie swoją polityczna karierę. W filmie podkreślono, że szef ludowców zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 1989 roku; dwukrotnie był premierem, obecnie jest wicepremierem. Lektor przekonuje, że wybór Pawlaka to _ gwarancja dialogu i porozumienia _.

Pawlak pojawia się w spocie m.in. w towarzystwieLecha Wałęsyi premieraDonalda Tuska. Widzimy go także na mównicy i w ławie rządowej w Sejmie, na kongresie Europejskiej Partii Ludowej, Europejskim Kongresie Gospodarczym oraz podczas podpisywania międzynarodowych kontraktów.

Spot kandydata niezależnego Andrzeja Olechowskiego rozpoczyna się deklaracji, że chce on _ Polski lepiej urządzonej, państwa nowoczesnego, profesjonalnego, według najlepszych wzorów europejskich _. _ Państwa, które zadba o nasze bezpieczeństwo, pomoże nam, ale przede wszystkim pozwoli nam zadbać o samych siebie; pracować pomnażać nasz dorobek, bogacić się. Ponieważ bogaci Polacy, to bogata Polska _ - mówi kandydat, mając w tle Pałac Prezydencki.

Kandydat Prawicy RzeczypospolitejMarek Jurekprzekonuje w swoim spocie, że najważniejsza jest solidarność państwa z rodzinami, bo od tego zależy przyszłość Polski. W krótkim filmie widać kandydata m.in. podczas lutowej konwencji swej partii, na której ogłosił start w wyborach. W jednej ze scen pojawia się na krótkoLudwik Dorn.

Jurek zapewnia w spocie, że jako prezydent będzie dążył do obniżenia podatku dla rodzin wychowujących dzieci oraz wydłużenia urlopów macierzyńskich. Przekonuje też, że Polska powinna wystąpić na forum Unii Europejskiej o wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników.

W spocieAndrzeja Lepperamożna zobaczyć lidera Samoobrony podczas spotkań z wyborcami. Lepper mówi o tym, że marzy, by Polska była wolna, niepodległa, by ludziom żyło się dobrze i by mogli realizować swoje marzenia. - _ Chciałbym, żebyście wy z zagranicy mogli wrócić do Polski i tu realizować swoje marzenia; wasze marzenia, nie moje marzenia _ - zwraca się do wyborców, towarzyszą temu zdjęcia ulic polskich miast oraz pól i łąk polskiej wsi.

Lepper przekonuje też, że nie wstydzi się IV RP.

Audycja wyborczaKornela Morawieckiegorozpoczyna się od planszy, na której jego komitet wyborczy informuje o proteście wobec emitowania spotów przez telewizję publiczną _ w soboty i niedzielę w czasie snu większości Polaków _.

_ - Nie znasz mnie, nie wiesz, po co kandyduję. Mój tytuł to Solidarność Walcząca, największa antykomunistyczna organizacja z lat 80-tych _ - mówi na początku filmu Morawiecki; na ekranie pojawiają się ujęcia z protestów opozycji w czasie PRL.

Pisane _ solidarycą _ hasło _ Razem w prawdzie _ pojawia się na zakończenie spotu.

W spocie Bogusława Ziętka (Polska Partia Pracy) pokazano materiał, w którym wieziony karetką pogotowia pacjent słyszy nagle, że aby urządzenie podtrzymujące jego życie dalej działało, musi on wrzucić monetę. _ PO proponuje obecnie sprywatyzowanie całego majątku całej służby zdrowia w ciągu jednej nocy. To jest majątek blisko 200-300 mld zł, który zostanie za chwilę sprzedany za sprzedany za złotówkę plus VAT _ - mówi w spocie Ziętek.

Janusz Korwin-Mikke (Wolność i Praworządność) odnosi się w swoim spocie do ostatniej powodzi. Siedząc nad rzeką radzi Polakom dotkniętym klęską, by przegonili polityków, którzy przyjeżdżają do nich, _ żeby sobie zbijać kapitał wyborczy _ na ich nieszczęściu. _ - Weźcie kije i pogońcie tych wszystkich drapichrustów, złodziei, którzy usiłują wycyganić wasze poparcie waszym kosztem, kosztem waszego nieszczęścia. Weźcie kije _ - zachęca Korwin-Mikke, a na ekranie pojawia się zdjęcie kandydata, napis _ Weźcie kije i pogońcie tych polityków _ oraz kij baseballowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)