Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Policja w USA mobilizuje się przed wyborami

0
0
0
Podziel się

W wielkich miastach może dojść do zamieszek po wyborach - ostrzega magazyn The Hill.

Policja w USA mobilizuje się przed wyborami
(PAP/ EPA)
bCPxmtzF

Policja w wielkich miastach amerykańskich przygotowuje się na wypadek ewentualnych zamieszek po wyborach - podał w środę waszyngtoński magazyn _ The Hill _, powołując się na rozmowy ze stróżami porządku.

Powiedzieli oni, że wybory, w których po raz pierwszy w historii USA kandydatem głównej partii jest czarnoskóry polityk - Barack Obama, wymagają zwiększonej mobilizacji sił porządkowych.

Niektórzy obawiają się, że jeżeli Obama nieznacznie przegra, zostanie to uznane przez Afroamerykanów za wynik oszustwa wyborczego i wywoła eksplozję gniewu, który przeleje się na ulicę.

W przeszłości miasta w USA bywały widownią zamieszek murzyńskich, przede wszystkim w latach 60. zeszłego wieku w okresie walki o prawa obywatelskie Afroamerykanów, ale także później, jak w Los Angeles w 1991 r. po brutalnym pobiciu czarnoskórego Rodneya Kinga przez policję.

bCPxmtzH

W sondażach przewaga Obamy nad republikańskim kandydatem Johnem Mccainem wzrosła w ostatnich tygodniach, co umocniło oczekiwania, że wygra on wybory.

Zwraca się też uwagę, że zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja przy głosowaniu, a więc tłok w lokalach wyborczych i długie kolejki. Nie wiadomo, czy nie dojdzie potem do kłótni o liczenie głosów. Jak obawia się m.in. znany strateg polityczny James Carvile, może to dodatkowo spotęgować społeczne napięcia.

Nie bez znaczenia są również pogłoski, zwłaszcza w internecie, że Obama może paść ofiarą zamachu na jego życie. Przekonanych jest o tym wielu Afroamerykanów.

bCPxmtAi
usa
wiadomości
gospodarka
pap
0
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(0)