Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
politycy
11.06.2006 13:18

Politycy przeciwko propozycji obniżenia kosztów uzyskania przychodów

Politycy wszystkich opcji nie zgadzają się na rządowe propozycje obniżenia kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Chwalą zaangażowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozwiązanie sporu między środowiskami twórczymi a rządem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Politycy wszystkich opcji nie zgadzają się na rządowe propozycje obniżenia kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Chwalą zaangażowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozwiązanie sporu między środowiskami twórczymi a rządem.

Rząd zapowiada obniżenie w latach 2007-2008 kosztów uzysku dla twórców i naukowców z 50 proc. do 20 proc. i z 20 proc. do 10 proc. Stawki te zależą od typu umowy, 50 proc. koszty uzysku przysługują w przypadku umów o przeniesienie majątkowych praw autorskich, 20 proc. - zwykłych umów o dzieło. Środowiska twórcze oprotestowały rządowy projekt.

"Liga Polskich Rodzin będzie głosowała przeciwko podwyższeniom podatków dla twórców" - powiedział wicemarszałek Marek Kotlinowski (LPR) w niedzielnej audycji "Siódmy dzień tygodnia" w Radiu Zet.

Podobnego zdania był wiceszef Samoobrony Krzysztof Filipek - jego ugrupowanie będzie przeciwko zmianom dotyczącym twórców, proponowanym przez premier Gilowską.

Poseł Tadeusz Cymański (PiS) powiedział, że jego partia ma "duży dystans, by nie powiedzieć, nawet dość krytyczne stanowisko do pomysłu pani minister Gilowskiej". Dodał, że stanowisko jego ugrupowania jest bliższe opcji prezydenta. "Nie sądzę, aby w takiej postaci te założenia mogły być zrealizowane i to w najbliższym czasie" - dodał później w rozmowie z dziennikarzami poseł PiS.

Zdaniem wiceszefa PO Jana Rokity prezydent stając po stronie twórców zajął "stanowisko bardzo rozsądne".

Prezes PSL Waldemar Pawlak uważa, że "nie będzie żadnych podwyżek podatków dla twórców, dla wszystkich wykonujących osobiście pracę twórczą".

Według Wojciecha Olejniczaka (SLD) wicepremier Gilowska "proponuje od kilku tygodni pewien program, który w Sejmie nie będzie miał poparcia".

Szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak powiedziała, że nic nie wie, aby Zyta Gilowska miała podać się do dymisji po tym, jak prezydent poparł środowiska twórcze w ich walce o utrzymanie ulg podatkowych. "Prezydent będzie się trzymał swojego zdania. Mam nadzieję, że pani minister finansów znajdzie 300 milionów w innym miejscu i będzie łatwiej o tym rozmawiać" - dodała Jakubiak.

Prezydent Lech Kaczyński po czwartkowym spotkaniu z twórcami określił projekt jako wysoce ryzykowny; zasugerował też możliwość zawetowania takich rozwiązań ustawowych. W piątek prezydent zapowiedział, że zorganizuje spotkanie premiera i minister finansów ze środowiskiem twórczym w tej sprawie.(PAP)

aop/ tot/ pad/

Tagi: politycy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz