Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia wybrała. Będą szybsze wybory?

0
Podziel się:

Reelekcja Anibala Cavaco Silvy w I turze wyborów prezydenckich otwiera taki scenariusz.

Portugalia wybrała. Będą szybsze wybory?
(PAP/EPA)

Zwycięstwo prezydenta Anibala Cavaco Silvy (na zdj.) w I turze wyborów prezydenckich w Portugalii potwierdziło duże poparcie jakim cieszy się w społeczeństwie.

Zdaniem dr Madaleny Resende, politologa z Portugalskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, może on zdecydować się na rozpisanie wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Portugalska ekspert zwróciła uwagę na niewielką rozbieżność sondaży wyborczych w stosunku do ostatecznego rezultatu. _ - Niespodzianki nie było i Cavaco Silva zapewnił sobie reelekcję już w I turze. Wpływ na jego zwycięstwo miała niewątpliwie słabość kandydata socjalistów, podziały na portugalskiej lewicy oraz fakt, iż głosujący woleli poprzeć sprawdzonego już kandydata _ - powiedziała dr Resende.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t122933.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;bedzie;ciac;socjal;i;podnosic;podatki,55,0,723511.html) Portugalia będzie ciąć socjal i podnosić podatki

Według danych z prawie wszystkich lokali wyborczych, Anibal Cavaco Silva zdobył 52,9 proc. głosów.

Z kolei jego główny kontrkandydat - Manuel Alegre, popierany przez rządzącą Partię Socjalistyczną oraz opozycyjny Blok Lewicy uzyskał zaledwie 19,8 proc. poparcia.

W opinii komentatorów, słaby wynik Manuela Alegre dowodzi spadku poparcia Portugalczyków dla rządu oraz wyboru niewłaściwego reprezentanta tej partii. Zdaniem dr Madaleny Resende, Manuel Alegre nie był kandydatem, który mógłby w sposób skuteczny rywalizować z aktualną głową państwa. _ - Cavaco Silva jest postrzegany przez społeczeństwo jako strażnik stabilności kraju _ - dodała przedstawicielka Portugalskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

Podobnego zdania jest związany z Partią Socjaldemokratyczną Rui Rio, burmistrz Porto. _ - Manuel Alegre przez ostatnie cztery lata intensywnie krytykował zarówno rząd Jose Socratesa, jak i wiele decyzji Partii Socjalistycznej, czym automatycznie zaskarbił sobie wielu przeciwników wśród elektoratu tego ugrupowania. Dodatkowym, błędem były jego zabiegi o poparcie ze strony opozycyjnego Bloku Lewicy. Mariaż tych dwóch elektoratów okazał się nieudany _ - powiedział Rui Rio.

Według burmistrza Porto, paradoksalnie dla premiera Jose Socratesa współpraca z Anibalem Cavaco Silvą może być jednak zdecydowanie lepsza niż w sytuacji wygranej Manuela Alegre.

Poproszony o komentarz do wyniku wyborów, szef rządu pogratulował zwycięstwa Cavaco Silvie oraz wyraził gotowość do pełnej współpracy z prezydentem.

W opinii niektórych komentatorów, zwycięstwo Cavaco Silvy, popieranego przez Partię Socjaldemokratyczną i chadecki blok Centrum Demokratyczne i Społeczne - Partia Ludowa (CDS-PP) może dowodzić wzrostu społecznego poparcia dla portugalskich ugrupowań centro-prawicowych.

_ - Zakończenie kampanii wyborczej i zwycięstwo Cavaco Silvy czyni też dziś realniejszym możliwość rozwiązania parlamentu i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych _ - uważa dr Madalena Resende.

Pedro Passos Coelho, lider socjaldemokratów, zapytany podczas wieczoru wyborczego w siedzibie swojej partii o ewentualność przedterminowych wyborów zdystansował się od możliwości szybkiego przejęcia władzy. Stwierdził, że jego ugrupowanie zamierza bacznie obserwować poczynania rządu w zakresie realizacji tegorocznego budżetu. Nie wykluczył jednak w przyszłości ewentualnej koalicji z CDS-PP.

Wybory prezydenckie charakteryzowały się najniższą frekwencją w historii portugalskich elekcji głowy państwa. Wyniosła zaledwie 46,6 proc.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)