Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powiaty są potrzebne? Buzek broni reformy

0
Podziel się:

Były premier Jerzy Buzek uważa, że 15 lat istnienia powiatów w Polsce można uznać za sukces.

Powiaty są potrzebne? Buzek broni reformy
(Apaimages / Polaris/East News)

Były premier Jerzy Buzek ocenił, że 15 lat istnienia powiatów w Polsce można uznać za sukces. Zaznaczył, że jest za modernizowaniem systemu samorządowego, ale bez rewolucji. Dodał, że wiele szkód przyniosło ograniczanie środków dla samorządów powiatowych.

_ - Ostatnie piętnaście lat to wielki sukces samorządu powiatowego. Często mówi się o tym, że samorządy powiatowe są niepotrzebne. Najpierw zabiera się im pieniądze, zabiera się kompetencje, a potem się mówi, że są niepotrzebne _ - dowodził Buzek. Buzek jako premier w latach 1997-2001 wprowadził reformę m.in. ustanawiającą powiaty.

W Sejmie odbyła się zorganizowana przez komisję samorządu konferencja _ Od przeszłości do przyszłości ustroju samorządu powiatowego _ podsumowująca 15 lat istnienia powiatów w Polsce.

Jak zaznaczył Buzek, zabranie samorządom niektórych funduszy _ przyniosło wiele szkód _. Jego zdaniem należy wyposażyć samorządy powiatowe _ w szczególne możliwości rozwojowe _, co umożliwi tworzenie przedsięwzięć prorozwojowych, czy gospodarczych.

Europoseł Platformy przekonywał, że społeczności 80-100-tysięczne zadecydowały o sile Finlandii, a 20 lat sukcesów firmy Nokia opierało się właśnie na miejscowościach o takiej wielkości.

Buzek przypomniał, że w 2001 roku, jako premier rządu mniejszościowego, chciał zdecentralizować finanse publiczne i dofinansować powiaty, jednak reforma została zatrzymana przez weto ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

_ - Powróćmy do pewnych poprzednich rozwiązań i modernizujmy samorządy _ - postulował. I zaznaczył: _ Moje hasło to nie rewolucja, nie tworzenie nowego systemu samorządowego, tylko stopniowa ewolucja, a przede wszystkim modernizacja tego, co wymaga dzisiaj zmodernizowania _.

Były premier, podsumowując 15 lat działania powiatów, ocenił też, że szwankuje współpraca miast średniej wielkości, które najczęściej są stolicami powiatu ze starostą i z radą powiatu. - _ Na poziomie powiatu gminy nie współpracują ze sobą i z powiatem w sposób właściwy _ - powiedział. - _ To pozbawia nas istotnej wartości dodanej _ - podkreślił. Jego zdaniem dochodzi w tym wypadku do niezdrowej konkurencji, wyrywania sobie niewielkich środków finansowych albo do osobistych animozji.

Uchwalona przez Sejm w 1998 roku ustawa o nowym podziale administracyjnym państwa, z dniem 1 stycznia 1999 r. przywróciła trzystopniowy podział kraju: na województwa, powiaty i gminy. Polskę podzielono wtedy na 16 województw, 308 powiatów ziemskich i 65 powiatów grodzkich.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)